| minime3 a întrebat:

In cat timp evolueaza o carie interdentara? Eu o am de anul trecut, inca n-am resuit sa ajung la dentist. si arata la fel. Adica n-am vazut alte fisuri, decat acel punct negru. Credeti ca mai pot amana? Sau exista posibilitatea sa imi pierd dintii? Daca de exemplu am o igiena dentara foarte buna: ata dentara, spalat pe dinti, apa de gura, mai pot astepta pana ajung in cabinet? As vrea sa plec din tara, si cand ma intorc sa mi-o tratez. Stiti ca in afara nu sunt medici asa buni. Deci? Din experienta voastra?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca doare inseamna ca s-a ajuns la nerv si este destul de afectata.
Daca nu vezi tu fisuri nu inseamna ca nu sunt la interior, probabil la baza cu gingia.
Daca vrei s apleci din tara te sfatuiesc sa mergi de urgenta la un stomatolog chiar azi, fiindca te vor apuca durerile cele mari taman in strainatate si te poate caosta cateva mii de euro o inteventie afara.

| gabicoo a răspuns:

Caria lucrează în interior. Este ca o peșteră. La suprafață este acel punct negru iar în interior se formează o cavitate. La un anumit punct măseaua se va rupe. Mergi cat mai repede la stomatolog.

| ioana748 a răspuns:

Spala o data pe saptamana cu bicarbonat si ce sa zic, ajungi cand ai disponibilitate sau nu se mai poate.
Sanatate,

| Mindfulness a răspuns:

Doar daca ai parodontita, parodontoza îți pot cădea dinții, de la o pata pe dinți nu prea are cum sa îți cada! Depinde de la un individ la altul.