| anonim_4396 a întrebat:

In cat timp mori daca inghiti o fiola de cianura?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Romanian a răspuns:

In cateva secunde, maxim 10-15, depinde de cantitate.E de ajuns cateva picaturi(5-6 picaturi) ca sa mori sub 10 secunde.Sa nu uiti de puritatea cianurii.Dar de ce intrebi?

| anonim_4396 explică (pentru Romanian):

Acum o ora am vazut un documentar despre Hitler, si ziceau ca probabil a avut timp sa se impuste dupa ce a luat cianura... asa ca m-am gandit ca are efect rapid dar nu stiam cat de rapid.

| Romanian a răspuns (pentru anonim_4396):

Hitler a fost sfatuit sa faca astfel pentru a fi sigur ca moare, ca astfel sa nu cumva sa fie prins de rusi si batjocorit in public.Pentru acelasi motiv i-a fost si ars cadavrul, pentru a nu ajunge batjocorit.

| anonim_4396 explică (pentru Romanian):

Da, au zis acolo. Ma mira cate zvonuri au fost in legatura cu moartea lui...

9 răspunsuri:
| blueangel99 a răspuns:

Multe cianuri sunt extrem de toxice. Dintre cianuri, compusul cel mai periculos este acidul cianhidric, care, pentru că este un gaz la temperatură şi presiune normală, poate fi inhalat. Ingestia orală a unei cantităţi foarte mici - de obicei 200 mg - de cianură solidă (sau soluţie) sau expunerea intr-o atmosferă ce conţine 270 ppm de cianură poate duce rapid (câteva minute) la moarte.
Numai bine!

| anonim_4396 explică (pentru blueangel99):

"de obicei 200mg"? se practica des laughing? Multumesc de raspuns. Dau funda daca mai apuc.

| blueangel99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai să înţeleg: ai luat cianură?

| anonim_4396 explică (pentru blueangel99):

Nu... pai daca luam mai intrebam in cat timp isi face efectul? Plus ca nici nu stiu de unde sa iau. Da' e bine de stiut.

| JnY a răspuns:

Sper ca asta nu tine de mentalitatea ta ...deci raspunsul e "destul de repede"

| Alexandru_Ciocan_1983 a răspuns:

Sunt cam plictisit de Viata si as vrea saand stiu cum fac rost de otrava puternica sa, mor in, cateva secunde fara durere...o pot face acasa? daca mananc 300-400 de gramela de, seminte de, mar sparte ma duc dracului repede? sau ma, chinui si, nuand mor?