| Spike189 a întrebat:

In cat timp ramane o femeie gravida? Prietena mea are greturi, ameteli si ii este frica sa nu fii ramas insarcinata. Noi nu o facem niciodata protejat deoarece avem toate analizele facute si eu pot sa ma controlez si stiu ca in nici o clipa nu mi-am dat drumu in ea. Poate fii si altceva? Au trecut 2 luni de la ultimul contact sexual, eu fiind plecat in Spania. Ma intorc saptamana asta in Romania.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GabrielaSandica a răspuns:

Chiar daca are greturi trebuie sa i vina menstruatia. Daca nu i a venit menstruatia, atunci spune-i sa faca un test de sarcina. Barza este cel mai bun. Si chiar daca menstruatia i a venit, pune-o sa si faca testul pentru orice eventualitate. In general multe dintre femei raman insarcinate pentru ca nu si i au pastilele (pilulele )la timp, fac o pauza mai mare decat cea prescrisa de medic si automat raman insarcinate.

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca esti 100% sigur ca nu ai ejaculat niciodata, ramane un risc de cam 30% pe luna din cauza lichidul preejaculator, asa ca sarcina este destul de posibila. Simptomele de sarcina apar cam la 4-6 saptamani de sarcina, deci se potriveste destul de bine. Insa, in aceste doua luni ar fi trebuit sa nu aiba menstra (cel mult niste mici sangerari care sa imite menstra, dar nu menstre normale).
Nu stiu ce vrei sa intrebi, adica cum in cat timp ramane o femeie gravida. Ea poate ramane gravida in timpul oricarui contact sexual neprotejat.
Oricum, simptomele ei sunt foarte nespecifice si nu inseamna deloc ca ar fi insarcinata. Insa daca nu a avut menstra, lucrurile se schimba. In tot cazul, sa-si faca un test de sarcina, va fi concludent.

Abh
| Abh a răspuns:

Gravida incepe sa aiba greturi si varsaturi in luna a 2-a de sarcina, incepand cu saptamana a 5-6 -a.Un test de sarcina va lamuri problema.

| brandiburu a răspuns:

Du-te maine la orice farmacie, ia vreo 2 teste de sarcina (asta ca sa elimini orice "eroare"). Roaga-ti prietena sa "faca proba" folosind urina de dimineata (e cel mai bine) si asteapta pentru rezultat.

Personal am pus sotia sa foloseasca 5 seturi de teste cand a ramas gravida dar noi ne doream un copil foarte mult si, lasandu-se asteptat, nu ne venea sa credem ca totusi s-a intamplat.

| Ajna a răspuns:

Scuze Mihai, ai cele mai bune raspunsuri. Insa ii scriu ceva lui ZUZU: e bun raspunsul tau, dar trebuie sa strici totul cu un "Funda pls"?

Mihai: semnele specifice pot aparea si dupa 2 luni dupa ce a ramas insarcinata. Nu este greu, isi face un test si gata. Nu poti avea intotdeauna incredere in "control" Chiar si lichidul prostatic (lichidul transparentcare apare primul) poate sa contina spermatozoizi.
Aveti grija de voi!

| Eღilia62 a răspuns:

Nu conteaza ca te-ai controlat, pentru ca tot se mai elimina cateva picaturi ce contin spermatozoizi si inaintea ejacularii.Se poate ca tu sa o fi lasat insarcinata!

| trifescugabriela a răspuns:

In 48 de ore fecundarea isi face treaba! Deci da e posibil ca ea sa fie gravida! Sincer iti dau o idee buna, duo la ginecolog si vezi care e treaba!

| Jigsaw a răspuns:

Pai si lichidul preejaculator contine spermatozoizi care pot trai in femeie 2 saptamani(cred) nu stiu daca imi aduc bine aminte.

| Yukiee a răspuns:

Daca tu esti sigur ca te-ai putut controla intotdeauna, atunci sunt sigura ca motivul pentru greturile ei este altul.Numai ca vezi tu, de exemplu dupa ce ejaculezi, daca nu te stergi bine si aveti din nou contact sexual, sansele sunt destul de mari sa se intample minunea.Iti spun din experienta.

| ZuZu_5648 a răspuns:

Mah tatal meu lucreza ca doctor in siptal in orasul meu! tata a vazut intrebarea ta iti da un sfat : mergi ca sa nu se intample ceva! nu ai de unde sti! cam asa se intampla femeilor gravide! mergeti la un medic! funda plz? happy

| Alexandru_5661 a răspuns:

Poate sa faca un test de sarcina sa vada daca este gravida sau nu.
Testul se poate face dupa 10-12 zile de la contactul sexual.
Daca i-a venit ciclul inseamna ca nu e insarcinata si posibil sa aiba altceva!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai.spune.i sa faca un test de sarcina, asa veti putea afla.in alea 2 luni putea ramasa insarcinata, sau nu.

| Crivi a răspuns:

TU poate te controlezi, dar ALTU`?laughing)

| iOnUtsidyAnA a răspuns:

Pai de ce nu si-a facut un test de sarcina?!?! costa in jur de 20 de lei.eu folosesc sure check e foarte bun cel putin pe mine nu m-a dezamagit niciodatahappy

| Nimeni97 a răspuns:

Deci mi-am inceptu viata sexuala in iunie..totul a fost ok..pe 3iulie,la vreo zi doua dupa ce mi s-a terminat menstruatia am facut sex,doua numere,ne-am protejat cu prezervatic,el nu si-a dat drumul in mine,intre cele doua numere el s-a sters,parca. cert e ca eu i-am facut m.e,era cv pe patura, el nu a ajuns pana acolo si zice ca de la mine, eu am simtit ceva ca si cum as fi tras un part cu partea din fata(nu stiu sa ma exprim, habar nu am, scuze) ..am factu teste de sarcina si niciun semn, el zice ca e imposibil.ei bine pe 13 iulie am facut o iar..tot doua numere, tot cu prezervativ..si intre cele doua