| Lightning1997 a întrebat:

In cat timp se absoarbe sucul de grapefruit? Am tot citit ca,pentru a lua anumite medicamente, nu trebuie sa fi consumat grapefruit cu 3 zile inainte...medicamentele mai usoare sunt permise?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Caro34 a răspuns:

Nu stiu ce intelegi prin medicamente usoare! La scoala am invatat ca orice efect dureaza 72 ore, deci cam atat ar trebui sa astepti. Dar nu inteleg ce-i cu treaba cu grapefruit? Din categorie cu el sunt si portocalele si alte citrice, plus ca sunt 3 feluri de grapefruit, deci... In fiecare zi mai apare ceva nou, cum o fi peste urmatorii 50 ani, vom mai apuca sa citim pe TpU ceva despre astea? Fiti seriosi! Posibil in cantitati uriase insa pentru un amarat de pahar de suc nu cred ca moare nimeni! Numai bine!

| FoxyM a răspuns:

Salutare! Sucul de grapefruit se absoarbe usor, dar daca acele medicamente sunt anticonceptionalele, iti recomand sa nu consumi acest fruct indiferent in ce mod, deoarece reduce efectul acestor pastile.Consuma-le in zilele de pauza deoarece nu afecteaza urmatoarele pastile, dar pana in a 5 a zi de pauza.Si nu consuma nici la medicamente care au totusi compusi ca ale acestor pastile, caci tot le va reduce efectul.Meriti"a doua sansa"

| Lightning1997 explică (pentru FoxyM):

Nu,nu se pune problema de anticonceptionale pentru ca sunt baiat...ok, eu citisem ceva cum ca nu ai voie decat dupa 3 zile sa iei medicamente( pentru stabilirea unei doze corecte)

| FoxyM a răspuns (pentru Lightning1997):

Scuze,nu am vazut! Totusi daca contine anumite substante ca si acele pastile, este posibil sa nu isi faca efectul.

| EmanuelStroia2003 a răspuns:

In primul rand suscul de graphfruit e forte toxic in combinatie cu anumite pastile mai bine spus este toxic cu peste 90 de tipuri de pastile eu zic sa nu risti, nu cred ca o sa te omore dar o sa iti faci mai mult rau decat bine. Mai bine intreaba medicu de familie ai numarul lui. Orcum aici e fix alegera ta. eu nu pot sa iti dau un raspuns concret dar sfaturi.

| EmanuelStroia2003 a răspuns (pentru EmanuelStroia2003):

*Sucul, eram pe fuga ignora greserile gramaticale.

| Lightning1997 explică (pentru EmanuelStroia2003):

Dar dupa cat timp se absoarbe sucul?

| EmanuelStroia2003 a răspuns (pentru Lightning1997):

Eu unu nu stiu sa iti dau un raspuns. concret si chiar nu vreau sa ma joc cu sanatatea omului, eu iti recomanda sa suni doctoru de familie.
Sa precizezi ce medicamente sunt. sau sa astepti macar 24 de ore de la consumarea fructului un raspuns concret nu pot sa iti dau.

| Lightning1997 explică (pentru EmanuelStroia2003):

Un medicament pentru tratarea sindromului de colon iritabil...sau cateodata mai iau paracetamol.

| EmanuelStroia2003 a răspuns (pentru Lightning1997):

Uite aici o pagina cu informatile despre paracitamol inclusiv interactiuni http://www.anm.ro/.......12.03.pdf

| Shailyn a răspuns:

Pai, nu cred ca este ok, chiar este toxic acest suc. Dar nu o sa ti faca rau, ci doar nu o sa isi facă efectul pastila