| Florentina9210 a întrebat:

In cat timp se reface o intindere musculara?

Am depus o miscare brusca in urma cu o saptamana, la a inceput a fost ok dupa durerea a inceput sa se intensifice. Am mers la medic, mi-a dat sa iau un tratament antiinflamator si analgic. Timp de 14 zile.
Ce ma deranjeaza este ca daca stau in fund nu am dureri dar cand incep sa merg simt o durere destul de apasatoare in zona lombara unde este si muschiul. Si mi-a spus sa ma misc in limita durerii. Faza e ca nu prea am stare sa stau la pat, deoarece sunt o persoana foarte activa.

Oare a mai trecut cineva prin asta si daca da, cat a durat "chinul"

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Cu tratament, trece cam in doua saptamani, fara tratament, dureaza vreo 14 zile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In iarna, am avut si eu o intindere, dar la ligamente(obtinuta in urma unei miscari bruste la patinoar) si m-a tinut durerea doua saptamani.Nu puteam nici sa ma intorc in pat, ziceai ca m-a lovit trenul.Imi ungeam zona afectata cu creme antiinflamatoare. Dupa doua saptamani, eram pe patinoar.

| Florentina9210 explică (pentru anonim_4396):

Exact ca mine. In primele zile la fel. Nu ma puteam intoarce in pat de durere.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci asta ti-era tie gripa? Ma mai puneai sa-ti iau si portocale!

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Acum am energia sa fac binging toata noaptea, multumita tie. Vrei sa facem impreuna?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca promiti ca nu ti se intinde, da.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Turbina,ceva tot o sa se intinda, nu? Poate gatul, ca tu esti inalt si stii ca saruturile tale ma innebunesc!

| ubox7007 a răspuns:

Pai mie o intindere mi-a trecut in 3 zile + medicamentele antiinflamatorii. Daca te doare in zona lombara cand misti piciorul, s-ar putea sa ai mici hernii/ o herniuta mica. Daca ai asa ceva sa stii ca suntem frati de problema, ca si eu am asa ceva, tocmai ce mi-am facut o adiografie acum 3 zile si mi s-a zis clar, henii mici...

Dar sa nu o luam chiar asa, s-ar putea sa nu ai nimic grav, doar sa te tina mai mult, dar totusi cerei doctorului si o radiogafie, eu mi-am facut la Polisano (stau in Sibiu, unde este foarte populara clinica si m-a costat 70 de lei sa fac acea radiografie, nu m-am dus de capul meu sa fac una, cu trimitere am fost). Scz daca am scrii cu greseli, dar am o tastatura noua mai ciudata.

Pot fi si altele, poti sa ai scolioza, poti pur si simplu sa na sa nu ai nimica grav, nici o hernie mica nu este ceva grav, pentru ca este usor de opeat si cu sansa aproape 100% de reusita, gen doar accidentele medicale pot fi o problema... (dar daca ai ceva minor, ceea ce cred ca va fi si la tine, indiferent ce ai, cred ca e ceva mic, nu mare sa ramai "handicapata")

| Florentina9210 explică (pentru ubox7007):

Suntem '' frati de suferinta''. A spus ca ceea ce am se poate rezolva cu tratament. Am facut si RMN si radiografie. Eu sper sa nu raman cu probleme. Oricum am prea multe planuri de viitor. Si chiar daca s-ar ivi '' ceva '' as merge in strainatate pentru operatie. Nu imi fac griji.

| ubox7007 a răspuns (pentru Florentina9210):

Pai da, mai ales ca poti merge ca asigurat in strainatate, parca, cred ca da... dar nu sunt sigur

| Florentina9210 explică (pentru ubox7007):

Daca merg eu te iau si pe tine. Nu ma pot duce singurica.

| ubox7007 a răspuns (pentru Florentina9210):

Yey, o sa vorbim, o sa ne distram, o sa fim bff + beneficiwinking (jk)

| ubox7007 a răspuns (pentru Florentina9210):

Nici nu iti dai seama cat de norocoasa imi esti, dupa ce ti-am scris, mi-am intors privirea catre geam sa vad cerul si am vazut ca a inceput sa ploua. Am strans hainele la timp. Multumesc mult.

| Florentina9210 explică (pentru ubox7007):

Fara beneficii. Niciodata nu mi-au placut. Am iubit. Intalnirea noastra va fi strict profesionala!
Asta nu inseamna ca nu imi poti aduce portocale. Mi-au facut aia pofta!

| mihay88 a răspuns:

In mod normal cam in 10-12 zile ar trebui sa nu mai ai probleme mai ales daca iei si medicamente. Dar esti absolut sigura ca este vorba de o intindere? Asa am patit si eu la fotbal, tot la o. miscare brusca si tot in zona lombara, am simtit o durere care am crezut ca este intindere dar s-a dovedit dupa un RMN a fi de fapt o hernie de disc. Nu zic ca e acelasi lucru, doar spun ce mi s-a intamplat mie.

| Florentina9210 explică (pentru mihay88):

Doctorul mi-a spus ca ceea ce am, se poate rezolva prin tratament. Nu e foarte grav. A trecut o saptamana si 3 zile si durerile s-au mai diminuat. Dar cand stau prea mult in picioare apar din nou.

| mihay88 a răspuns:

Doctorul care avea ce specializare? Nu prea am incredere in medicii nostri sincer sa fiu, sunt destul de putini cei care chiar stiu ce fac. Oricum parerea mea este ca nu strica sa faci un RMN in caz ca durerea nu cedeaza. Din cate stiu eu de la mine ca am jucat ceva fotbal o intindere trecea in maxim 2 saptamani, dar fara tratament de vreun fel.

| Florentina9210 explică (pentru mihay88):

Era ortoped. E profesor. Am facut si RMN si de acolo a spus ca nu am nimic grav. Am uitat sa mentionez.
Sper sa imi treaca. si cu tratamentul. Nici eu nu am incredere in medicii din tara dar am auzit ca acesta e chiar bun. Mama nu m-ar fi dus la oricine.