| cata21 a întrebat:

In cazul cirozei hepatice scaunele pot fi cu sange? astept raspuns URGENT..multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pot fi, dar asta se datoreaza unei complicatii grave a cirozei, hemoragia digestiva superioara.
Pacientul trebuie sa stea intins, nu-l lasati sa se ridice nesupravegheat sub nici un motiv si chemati SALVAREA urgent. Daca Salvarea ajunge greu, urcati-l intr-o masina, culcat pe bancheta din spate si duceti-l ACUM la spital. Riscurile sunt imense, este o urgenta majora.

2 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Da poti avea melena(scaune cu sange) in cazul unui diagnostic da ciroza hepatica.Scaune cu sange mai poti avea si de la o hemoragie digestiva, ulcer duodenal.
Mergi urgent la spital.Cu asa ceva nu este de gluma.
Multa sanatate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pot fi cu sange de la hemoroizi sau varice esofagiene rupte- luat de pe www.hepatite.ro