| warwara a întrebat:

In cazul dereglarilor menstruale, dupa varsta de 20 de ani, carui medic trebuie sa ma adresez: endocrinolog sau ginecolog? am urmat un tratament prescris de endocrinolog cam 2 ani pentru a trata o mastoza fibrochistica, datorata acestor dereglari care inca exista. Mastoza a disparut, momentan. Daca dereglarile persista, exista riscul ca ea sa reapara, nu?
As prefera sa raspunda la intrebare cineva de specialitate happy. Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ti-aiinceput viata sexuala, mergi intai la ginecolog, fa un examen complet (cu test Papanicolau, test de secretie si ecografie in intervalul dintre zilele 12 si 15), apoi mergi la endocrinolog. Si, da, mastoza reapare daca se mentine dereglarea care o produce.

1 răspuns:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Mergi la un ginecolog.