| anonim_4396 a întrebat:

In ce consta aceasta biopsie? Ce fenomene/schimbari analizeaza acest procedeu, la zona scalpului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand apreciaza cati foliculi pilosi sunt si in ce stadii de evolutie se afla (anagen, telogen). In plus, identifica daca sunt semne de alta boala (de exemplu de alopecia areata) sau infiltrat inflamator care sa explice distrugerea foliculilor pilosi.

| micurutza2005 a răspuns:

BIOPSIA consta in prelevarea unei portiuni din tesut pentru a o examina microscopic pentru a stabili diagnosticul cel mai corect si daca sunt celule canceroase in evolutie etc. ce se intampla pe acolo in zona scalpului, te anesteziaza nu doare... daca ai o problema care nu i dai de capat aceasta analiza te va ajuta sa stai mai linistit in privinta a ce anume poti avea.

| dan11 a răspuns:

Biopsia se refera la recoltare de tesuturi in privinta unei analize ulterioare.aceasta recoltare poate fi dintr-o zona externa sau interna a organismului. e frecventa in cazul cancerului, tumori, infectii.samd