| giulia283 a întrebat:

În ce zone sunt ţânţarii ăia care dă boala West Nile? Pe unde sunt cele mai multe cazuri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Virusul este in continua dezvoltare și este transmis prin contact, prin înțepătura țânțarilor (focare). A fost cercetat abia după ce s-a răspândit pe teritoriul Statelor Unite, iar in anul 2002, au fost raportate un total de 480 de cazuri, soldate cu 24 de decese. In mai putin de 1 an, virusul s-a extins in peste 11 state de-a lungul Coastei de Est.

Conform expertilor, virusul West Nile sta la baza unei epidemii sezoniere in America de Nord, care cunoaste o crestere in lunile de vara si toamna.

| ngllllll a răspuns:

Huh, habar nu am. Stiu o fata care a luat nu stiu ce encefalita exotica de la un tantari. I-a afectat tot sistemul nervos si are acum dispraxie, nu iti poate misca maxilarul. Deci atentie la tantari. Luati autan la picnic. La ce temperaturi sunt acum, septambrie 35 de grade, sigur migreaza tot felul de tantari de malarie si alte boli tropicale. In zonele de sud sunt, Bucuresti, Constanta. La munte nu cred ca e cazul.