| andreieftenie42 a întrebat:

In doze mici xanaxul,cipralexul ce efecte averse au? daca fac asa rau pastilele de la psihiatrie, bine nu zic ca nu au efecte de ce nu au murit oameni de la ele in masa? sau sa dezvolte cancer sau etc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Faptul ca un psiholog a spus asta nu ma mira.Pana la urma putea sa o spuna orice om, indiferent de meserie, chiar si un zidar.
Ceea ce ma mira este ca oamenii (de exemplu, tu) asculta sfaturi despre medicamente de la persoane care nu au o meserie legata de medicina sau farmacie.Este ca si cum ai avea masina avariata si ai asculta ce opinie are despre problema masinii, vanzatoarea de la magazinul de unde tu ti-ai cumparat brelocul de la cheia masinii.

Encefalul uman are mai multe zone, iar substantele regasite in diferitele medicamente specifice tratamentelor psihiatrice actioneaza in mod selectiv, asupra receptorilor afectati de tulburarea suferita.
Nu iti blocheaza sistemul nervos si cu atat mai putin iti scurteaza viata si sper ca orice persoana sa fie constienta ca nu exista o legatura directa intre acest tip de tratament si durata de viata a pacientului.Actiunea acestor substante este destul de complexa, chiar daca ramura psihiatriei este o ramura ce inca are mult de evoluat.

Daca ai curiozitatea, pot dezvolta si pot explica cum functioneaza substantele asupra creierului, daca vrei sa specifici si tulburarea ce te intereseaza mai exact.

3 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Tine ti-a zis ca fac rau si ce argumente a dat?

| andreieftenie42 explică (pentru Wr3nch):

Un psiholog ca cica gata daca iei te omoara ca vai ca iti scurteaza viata, ca cica ai n afectiuni ca cica blocheaza sistemul nervos din functionare, bine aici are dreptate ca incepe sa mearga mai greu creierul.

| andreieftenie42 explică (pentru Floridori):

Ia zi la tulburare bipolara si tulburare obsesiva cum sunt? si ce efecte au? si deci sa iei medicamentatie +terapie e cel mai bine? cunosti oameni vindecati asa?

| andreieftenie42 explică (pentru Floridori):

Adhd se vindeca la psiholog? sau doar cu pastile te simti mai ok?

| Floridori a răspuns (pentru andreieftenie42):

Faptul ca un psiholog a spus asta nu ma mira.Pana la urma putea sa o spuna orice om, indiferent de meserie, chiar si un zidar.
Ceea ce ma mira este ca oamenii (de exemplu, tu) asculta sfaturi despre medicamente de la persoane care nu au o meserie legata de medicina sau farmacie.Este ca si cum ai avea masina avariata si ai asculta ce opinie are despre problema masinii, vanzatoarea de la magazinul de unde tu ti-ai cumparat brelocul de la cheia masinii.

Encefalul uman are mai multe zone, iar substantele regasite in diferitele medicamente specifice tratamentelor psihiatrice actioneaza in mod selectiv, asupra receptorilor afectati de tulburarea suferita.
Nu iti blocheaza sistemul nervos si cu atat mai putin iti scurteaza viata si sper ca orice persoana sa fie constienta ca nu exista o legatura directa intre acest tip de tratament si durata de viata a pacientului.Actiunea acestor substante este destul de complexa, chiar daca ramura psihiatriei este o ramura ce inca are mult de evoluat.

Daca ai curiozitatea, pot dezvolta si pot explica cum functioneaza substantele asupra creierului, daca vrei sa specifici si tulburarea ce te intereseaza mai exact.

| Eireann a răspuns:

Medicamentele psihotrope au renume pentru efectele secundare pe care le aveau pe vremuri ( cam aceleasi vremuri in care lobotomia era considerata o metoda de tratament pentru afectiuni psihiatrice). Daca ne intoarcem in prezent - farmacologia si medicina au evoluat foarte mult, mai ales dupa ridicarea stigmei asupra problemelor de sanatate mintala.
Cum zicea si Floareasoarelui26 actiunea acestor medicamente este extrem de complexa fiindca are legatura cu receptorii de pe suprafata celulelor, neurotransmitatori, mecanisme de feedback, etc. Ce este important este ca momentan avem metode de tratament sigure si eficiente pentru multe afectiuni psihiatrice si variante multiple deci daca tratamentul are prea multe efecte secundare naplacute poti sa vorbesti cu medicul tau pentru a vedea alte optiuni. Nici cei mai profesionisti medici nu pot anticipa 100% cum o sa reactioneze corpul tau la un medicament deci e important sa comunici.

| Vntulalb a răspuns:

Intelegi gresit termenul de "rau".
Medicamentele psihiatrice nu ucid, nu dau cancer sau alte boli. Doar "inmoaie" nervii. Te fac leguma.

| andreieftenie42 explică (pentru Vntulalb):

Pai si daca iei 1-2 ani in combinatie cu terapia ce se intampla? ti-ai distrus viata sau ce? daca are efect greu terapia ce faci?

| Eireann a răspuns (pentru Vntulalb):

Ideea asta vine de la faptul ca anumite antidepresive sunt folosite pentru tratamemtul durerilor cauzate de afectarea nervilor?