| Corsi a întrebat:

În general operația de filmoza de cine este făcută de chirurg sau urolog? As vrea ca medicul care îmi face operație atunci când o sa o fac sa mi-o facă singur se poate? Cat ar costa în general operația? Am o vena mai mare pe tot penisul, poate oferi problema la operație?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Seby52 a răspuns:

Operatia este facuta de catre chirurg, iar la partea cu ramasul singur poti vorbi cu el inainte.
Vena mai mare de pe penis nu o sa ofere nicio problema la operatie. Operatia de fimoza este una usoara. Ai incredere in medicul tau! Multa sanatate!

| Violleta2022 a răspuns:

Atata chirurgul cat si urologul pot efectua operatia de fimoza!
Venele nu vor fii afectate, practic se face o mica incizie acolo unde penisul nu se poate decalota si atat.

Răspuns utilizator avertizat
| darrio2007 a răspuns:

Esti sigur ca ai fimoza? Ca parca toti a-ti innebunit cu aceste intrebari despre asta, daca nu vi se beleste penisul cum vreti voi.

| MedRex a răspuns:

Fimoza se rezolva la chirurgul general, urolgii in general evita fimoza, avand in vedre ca nu afecteaza in sine aparatul uro-genital, ci o anexa tegumentara. Daca ai sub 18 ani, operatia o face chirurgul pediatru.
Singur nu prea are cum sa ti-o faca, mai ales ca in sala de operatie sunt intotdeauna cel putin 3 persoane.
Nu stiu de ce vena zici, dar daca te referi la cea dorsala nu se atinge nimeni de ea. Oricum operatia de fimoza e una care implica strict preputul.