| iLuzye a întrebat:

In legatura cu corelatia hormoni-menstruatie. Eu de obicei am ciclu neregulat (mentionez ca il am de peste 7 ani). Cand am activitate intima (nu spun "sexuala", deoarece nu am ajuns pana la sexul intra-vaginal si nu vreau sa folosesc gresit termenii), se regleaza vizibil, in schimb daca apare o perioada de "repaus", intarzie considerabil. Este logic ca hormonii sunt pe deplin responsabili, dar oare sunt mai "harnici" daca sunt si eu "harnica" pe planul intim?
Tind sa cred ca nu-i doar o coincidenta. Ma intereseaza deoarece, si multe femei pot afirma asta, intarzierile si orice alte dereglari hormonale modifica psihicul, implicit si comportamentul unei femei, si nu in bine. Mersi anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Artemisia a răspuns:

Dereglarile se pot produce din mai multe cauze (contact sexual, alimentatie etc.)
Eu iti recomad sa mergi la un medic ginecolog.Nu poti sa te bazezi pe spusele si sfaturile altora.

| AlinaaAli a răspuns:

Si eu am avut 6 ani iclul neregulat!
dupa ce m-am mutat cu prietenul meu si stam impreuna mi sa reglat si imi vine in aceeasi z!
e posibil si de la asta!
eu am observat la mine, daca eram harnica asa um ai zis tu imi venea regulat daca nu, nutongue
pune-te pe treabalaughing)

| iris30 a răspuns:

Este posibil ca relatiile intime sa iti afecteze menstruatia.Dar asta depinde de la femeie la femeie.De ex. mie relatiile intime imi deregleaza ciclul menstrual.happy