| darkcynical232 a întrebat:

In mod sigur o sa imi iau un pic de hate pentru aceasta intrebare, dar sunt un pic confuza.
Am intrat in contact cu o persoana care a fost depistata ulterior cu covid19. Pe toata perioada contactului am purtat masca. Am fost contactata de dsp si se pare ca pentru acest motiv nu va trebui sa intru in carantina, doar autoizolare. Problema mea este urmatoarea. Desi pot sa lucrez de acasa trebuie sa trec periodic pe la serviciu ca sa ridic actele necesare. Din pacate nu pot sa depind de un "curier" in cazul meu si nici nu pot sa intru in concediu. Voi incalca legea daca trec pe la locul de munca cu masina mea personala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-a fost prea minimal
Doar instanta de contencios te poate ajuta, dar pentru asta trebuie sa faci ce am spus mai sus, cu toate ca in situatia asta nu cred ca ti s-ar admite, daca erau cateva minute poate aveai sanse destul de mari. In orice caz, poti incerca, primesti si avocat din oficiu si se judeca in maxim 48 de ore

16 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Autoizolarea inseamna ca nu iesi din casa... deloc
nu cred ca e asa complicat de inteles.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si daca ai avut covid si i ai dat fara sa stii unuia care acum respira printr un tub bagat in gat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Dar tu de unde stii ca n-ai avut si n-ai fost asimptomatic si acum poate unul din cei de la ATI e infectat de tine?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi tu, sansele sunt mult mai mici sa fi avut eu decat el care a avut simptome.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Pai si a iesit dupa 3 zile de cand n-a mai avut simptome, care e problema?

in SUA, CDC tocmai a actualizat guidelines si acum in loc de 3 zile de la ultimul simptom, sunt suficiente 24 de ore pentru a te intoarce la munca, fara abureli cu 2 teste negative, internate fortata, saptamani state in casa etc

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/hcp/return-to-work.html

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu a zis cand a iesit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Pai si de ce te-ai luat de el daca n-a zis ca a iesit in timp ce era bolnav?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Preventiv

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Da ar fi bine sa devina si el ipohondru preventiv

| AureliusTPU a răspuns (pentru suntserios):

Eu nu ma duc la scoala sau afara cand sunt racit

| siriusblack98 a răspuns:

Da, vei incalca legea.

| Panamax a răspuns:

Sunt niste idioti.De ce nu te testeaza?

| darkcynical232 explică (pentru Panamax):

Am avut contact destul de limitat. Nu sunt un caz posibil datorita mastii, dar nu pot fi exclusa. Daca doresc sa fac test, trebuie sa scot din propriul buzunar banii pe el. La Sf Maria e 390 de lei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru darkcynical232):

Poti refuza autoizolarea apoi ti se va emite un act administrativ individual de carantinare pe care il poti contesta in instanta

| anonim_4396 a răspuns (pentru darkcynical232):

Nu te ajuta cu nimic nici sa te testezi, legea e atat de proasta incat tot trebuie sa stai in izolare chiar daca ai fost testata negativ

| darkcynical232 explică:

Contactul a fost minimal. O ora de discutie unde eu am stat cu masca, iar dnul fara masca. A doua zi a prezentat simptome si a cerut imediat sa isi faca testul. Am fost avertizata in aceeasi zi de el de acest fapt. Compania la care lucrez a fost informata si s-a luat decizia sa lucrez in continuare de acasa. Singura persoana cu care as intra in contact la locul de munca ar fi o colega care mi-ar strange actele necesare dar care din pacate nu poate sa mi le livreze deoarece nu are masina. Deci e vorba de parasirea locuintei pentru 30 min.
Acum ma gandesc ca ar fi trebuit sa postez aceasta intrebare la sectia juridica...

| anonim_4396 a răspuns (pentru darkcynical232):

N-a fost prea minimal
Doar instanta de contencios te poate ajuta, dar pentru asta trebuie sa faci ce am spus mai sus, cu toate ca in situatia asta nu cred ca ti s-ar admite, daca erau cateva minute poate aveai sanse destul de mari. In orice caz, poti incerca, primesti si avocat din oficiu si se judeca in maxim 48 de ore