| scraiu a întrebat:

În seara asta am aruncat o minge de tenis la un prieten și am început să simt o durere în bicepsul drept(mâna cu care am aruncat). Durerea se accentuează când încerc să încordez bicepsul.
Am mai avut o durere de genul când am zăcut la pat în vacanță anul trecut când mi-am forțat-o la skandenberg.
Care este cauza și cum o pot ameliora pe termen lung?
Este nevoie de doctor sau doar puțin repaus+niște exerciții de întindere pot să-mi îmbunătățească situația?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Doja a răspuns:

Torsiune a muschiului sau hiper-extensie. Misca-l incet inchizand si deschizand muschiul (ca si cum ai face exercitii de biceps, dar fara sa incordezi)

Un masaj usor al zonei ar putea sa grabeasca vindecarea. Ideea e sa motivezi vascularizarea zonei fara sa o fortezi.

| Miu_Stefan_1999 a răspuns:

Maseaza usor in locul acela si incearca sa misti usor bratul. Pentru mai multe informatii du-te la medic.