| anonim_4396 a întrebat:

In toate cazurile unui abces dentar se umfla zona dintelui? Sau poate direct sa se duca in alte zone puroiul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, poate, depinzand de zona unde este localizata.
Am vazut cum un abces de la o masea de sus care a urcat spre ochi si cap, fata respectiva fiind operata in urgenta dupa care eu i-am facut doza tripla de peniclina injectabila, la fiecare 8 ore, timp de 2 sapatamani.
A scapat, dar putea sa moara si totul din cauza fricii de dentist de care ar fi scapat usor si rapid, daca mergea sa-si trateze caria respectiva cand i s-a umflat prima oara gingia.

| mjynhgfbvdc a răspuns (pentru Violleta2022):

Pai gen mi s-a spart un pic maseaua intr-un colt si ma doare cand mananc in zona aia, m-am uitat cu tlf si nu pare sa fie cariata deloc maseaua, si am doar dureri foarte mici, iar gingia nu s-a umflat

| Violleta2022 a răspuns (pentru mjynhgfbvdc):

Mergi urgent la stomatolog!

| mjynhgfbvdc a răspuns (pentru Violleta2022):

O sa merg zilele astea, e grav?

| Violleta2022 a răspuns (pentru mjynhgfbvdc):

Nu stiu daca-i grav, ca nu sunt acolo sa iti vad dintele, gingia si care-i situatia exacta.

| doctorandus a răspuns:

Mergi la dentist daca nu vrei sa mori.

| Cipi1212 a răspuns:

Puroiul nu trebuie înghițit în cazul în care vrei să spargi umflatura.

| anonimulala00 a răspuns:

Caria se extinde...nu sta... știu (frica) dar nu rezolvi nimic. Du-te nu sta.

| mjynhgfbvdc a răspuns (pentru anonimulala00):

Pai gen mi s-a spart un pic maseaua intr-un colt si ma doare cand mananc in zona aia, m-am uitat cu tlf si nu pare sa fie cariata deloc maseaua, si am doar dureri foarte mici