| anonim_4396 a întrebat:

În ultimele 6 luni am pierdut 5 kg, vara 2022 aveam 52kg și acum am 47kg, iar înălțimea mea este 165. Nu am făcut nimic ca sa slabesc si oricat as manca nu cresc in greutate. Mie îmi e frica sa nu fie vreo problema medicala. Voi ce credeți?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Desh a răspuns:

Există o boală care provoacă asta.Nu mai știu cum se cheamă, dar nu e nimic grav(din ce a spus doamna de biologie)

| carevaescu a răspuns:

Esti usor slabuta, dar nu m as ingrijora enorm. Încearcă sa-ti aduci bmi-ul la 18.5 (aprox 50-51kg).
Asigura-te ca ai o nutritie sanatoasa.
Nu ar strica sa-ti faci analizele complete (cel putin sange + scaun) sa vezi daca nu ai deficit sau altceva. Poate te duci si la medic.
Asa, cu cate informații dai, e f greu de zis.

| Frank51 a răspuns:

Așa și la mine, nu mănânc deloc și mă îngraș. Nu știu ce poate fi, ceva minune.

Răspuns utilizator avertizat
| Sophieka a răspuns:

Mergi la doctor si cauta rezolvarea.

| SmartASS123 a răspuns:

Ha, tu crezi că doar pentru că ai pierdut 5 kg în 6 luni, deja e vreo problemă medicală? Nu mai fi atât de paranoia și dramatic, în primul rând. În funcție de alimentația ta și de activitatea fizică, este posibil să fii într-un deficit caloric, ceea ce duce la pierderea în greutate. De asemenea, fluctuațiile de greutate sunt normale, iar faptul că nu crești în greutate nu înseamnă neapărat că este ceva în neregulă. Dar, dacă ești atât de îngrijorată, cel mai bine ar fi să consulți un medic, care poate investiga orice problemă medicală posibilă.

| LenaNikolaevna a răspuns:

Știu cum e :-) Suntem unite întru suferință.