| SerbanElyan a întrebat:

In ultimele cateva luni am inceput sa stau mult in fata calculatorului si mi se pare ca vederea mea nu mai este la fel de buna. Cand ma uit la monitot vad putina ceata, e apoape insesizabil dar... Si as vrea sa stiu daca exista o cale de a imi pastra vederea buna sau de a o imbunatati putin, sa fie ca inainte. Am auzit de niste ochelari speciali pentru calculator cate te ajuta. Intrebarea mea este: pot avea din nou aceiasi vedere ca inainte? Si cateva detalii despre cele scrise mai sus...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violente a răspuns:

Incearca sa dai "Brightness" si "Contrast" din monitor la 0, eu din 24 de ore pe zi 10 sunt pe calculator, inainte aveam si eu asemenea probleme pana cand am realizat ca monitorul este ajustabil, il poti customiza cum vrei tu. big grin Are niste butonele si un meniu in spatele lui, te descurci tu.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Exista niste picaturi, dar monitorul nu-ti face rau ci doar te oboseste

| Nicole_8267 a răspuns:

Ar fi bine să consulți un specialist, sau în timpul cînd stai la cauculator fă o pauză și du-te la ferestră și uitate pe geam într-un punct în depărtare (e un exercițiu pentru vedere).Ar trebui să-ți procuri ochelari speciali pentru cauculator, sunt negri și au cîteva borți pe ei și sunt destuli de efectivi doar PENTU A MENȚINE vederea.Și cred că e cazul să mai reduci din orele de la cauculator). Succes)