| elena_7518 a întrebat:

In urma cu 14 ani am suferit o operatie de sarcina extrauterina pe partea stanga, acum aparandu-mi dureri pe partea dreapta.Astazi,in urma efectuarii ecografiei mi s-a spus ca am lichid in sacul Douglas endometru cu grosime de 8 mm si ca nu ar fi suspiciune de sarcina extrauterina, mi s-a dat un tratament cu antibiotic si antiinflamator.Ar putea fi inca o sarcina extrauterina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E posibil. E necesara colopopunctie pentru a vedea ce este lichidul respectiv. Ar putea fi si o apendicita acuta sau o inflamatie a ovarului cu reactia peritoneului de vecinatate.

Abh
| Abh a răspuns:

Sarcina extrauterina are ca si simptome principale durerea in fosa iliaca, sangerare redusa. In caz de suspiciune deSEU, medicul indica un test de sarcina( din cel obisnuit de la farmacie). daca e pozitiv e clar ca e o sarcina extra, fiind si lichid in Douglas. Dar, in momentul in care se vede lichid( acela de fapt e sange in caz de SEU) durerile sunt mari intrucat trompa e rupta. E o urgenta chirurgicala majora, se intervine chirurgical imediat. Daca pe tine te-a lasat acasa, inseamna ca ai avut doar un chist rupt, din care a curs continutul in abdomenul tau. Acel lichid se va resorbi, de aceea medicul ti-a prescris antiimflamatorii si antibiotice. Daca totusi ai rezerve in privinta diagnosticului, fa un test de sarcina. Daca nu ai o sarcina extauterina(SEU) testul va fi negativ.Sanatate!

daniela
| daniela a răspuns:

Ginecologul este cel ce stabileste diagnosticul. Asa ca daca daca ti-a spus nu nu ramane, oricum dupa sarbatori mai trebuie sa faci o ecografie.

April
| April a răspuns:

Ecografia nu arata sarcina, deci nu esti insarcinata. Ai doar o metroanexita probabil. Nu-ti trebuie nici o punctie. Ai incredere in ginecologul tau.

| Live.Laugh.Love a răspuns:

Ce sa zic? Daca ai aceleasi sintome ca acum 14 ani, nu este exclus, sa fie sarcina extrauterina. Ai fost la ecograf, foarte bine, dar cred ca ar trebuii sa te mai consulte niste doctori specialisti, eu nu-mi pot da seama daca este o sarcina extrauterina! Eu iti doredc sa nu fie nimic gravwinking
Sarbatori fericitewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Va spalati in vagin cu jet de apa?