| InAnotherLife a întrebat:

În urma discuției cu un medic psihiatru, datorită unor tulburări grave ale creierului pe care le-am avut odată cu infecția cu Covid 19, despre care am mai discutat în postările anterioare, am ajuns la concluzia că am avut în tot timpul ăsta ADHD și că infecția cu Covid 19 ar fi amplificat stările existente pe care ADHD-ul mi le provoca (stările de oboseală pe care le am și acum chiar daca mă odihnesc 9-10 ore, culcându-mă la ora 21:30-22:00, în următoarea zi va apărea și o stare ciudată de fatigabilitate și ceață pe creier, ca o senzație de "ești prezent dar nu ești prezent", privire fixă din care îți revii după câteva secunde la realitate, impulsivitate, anxietate, depresie, neatenție la tine și la ceea ce-ți spun cei din jur, tinitus, dureri lombare, nod în gât, o formă de atelofobie, de teamă că nu pot reuși să fac nimic bine în viață și că dacă mă angajez în starea în care sunt șansele sunt infime să fiu promovat vreodată la un job, poate dat afară că nu sunt eficient, schimbări ale dispoziție, adică acum sunt încrezător, după mă înmoi, sunt incapabil să duc o sarcină ceva mai complexă, probabil că nu fac față în stres având și deadline-uri. Știu de pe acum că motivația mea e 0, o să dau fail cu senzațiile astea.
Psihiatrul nu mi-a recomandat medicamentație deocamdată, am stat și am despicat firul în patru, cam de ce m-a ajutat Covid 19 să descopăr că în tot timpul ăsta am avut ADHD și nu am fost conștient, nu am funcționat niciodată la maxim din cauza lui (nu cred că am folosit creierul la 100% vreodată, probabil la 20-30%), mă chinuiam destul de mult să fiu atent la ore că nu înțelegeam din clasă, parcă priveam prin profesor. Făcând legătura cu trecutul meu, am avut un traumatism cranio-cerebral foarte puternic la vârsta de 4 ani, căzusem în cap pe colțarul patului și am ajuns la urgențe, fiind cusut rapid. Atunci nu mi s-au făcut prea multe investigații sau ai mei nu s-au mai strofocat să-mi facă din ce-am înțeles (un EEG, un Rmn, o testare fizică și psihică, verificarea funcțiilor și a sistemului nervos, verificarea existenței vreunei afecțiuni datorate traumatismului, adică, evident, ADHD). A mai urmat o cădere în cap, în frunte, atenuată de mâini, doar a provocat o umflatura. Apoi a mai urmat un alt șoc puternic în clasa a 5-a, lovindu-mă cap în cap cu un coleg, fiind foarte aproape să-mi sparg arcada. Credeți că primul traumatism puternic cât și celelalte șocuri pe care le-am mai avut la nivelul capului să fi provocat și accentuat ADHD? Parcă și medicul psihiatru strânge din nas. Deși am 21 ani, am fost suspectat de mic de ADHD, dar au ignorat ai mei sfaturile medicilor, crezând că n-am nimic. Pentru că dacă este ADHD ceea ce mă face să cred că este, având stările pe care le am, s-ar putea să-mi fie greu să lupt în viață cu așa ceva și să fiu pe cont propriu, probabil nici permisul n-aș fi în stare să-l trec pentru că s-ar putea să fac accident, s-ar putea să stau cu ai mei toată viața. Într-un fel ma bucur că, Covid-ul mi l-a scos la iveală și că m-a făcut conștient de asta, dar în același timp mi-e teamă să nu găsesc medicamentația potrivită și că ai mei vor fi orbiți de faptul că n-am nimic, sunt perfect sănătos, sunt simptome post-covid, eu tind să cred că astea sunt simptomele unei forme de ADHD grave pe care o am. Ai mei nu sunt de acord cu pastilele, sunt sceptici la droguri și notropice care vindecă ADHD-ul.O să ajung un piei de vară din cauza unor frustrați care n-au fost atenți cu mine când am fost mic. Am încercat de acasă cu schimbarea stilului de viață, al alimentației, sport, mișcare, vitamine, calciu, nu prea dau efect, e foarte slab efectul, fatigabilitatea reapare la scurtă vreme. Țin să menționez că, până și activitățile uzuale mi se par parcă o povară, parcă n-am chef să le fac dar în interiorul meu, subconștientul vrea să le facă, e ca și când trebuie să le faci și vrei, dar nu te lasă creierul pentru că n-are energie. Știu, când eram mic aveam dificultăți la capitolul organizare și planificare și depindeam de alții, ca și acum.

Există droguri pe piață care anihilează simptomele cauzate de ADHD?. Medicul zicea că va fi foarte greu de depistat medicamentația potrivită sau combinația de medicamente și suplimente care să-mi crească toate nivelurile cerebrale (motivație, stimă de sine, încredere, dorință de învățare,deschiderea către cunoaștere, energie, atenția/atenția distributivă/memoria ). Dacă trebuie, iau pe ascuns, e vorba de viitorul meu, nu-mi permit să stau după refuzul ălor mei, îi consider niște nătărăi care îmi vor distruge viața datorită deciziei pe care o vor lua în privința pastilelor.Genetic vorbind, ambii părinți sunt oameni deștepți, cu facultate. Rezultatele pe care le-am obținut până acum au fost drastic ștrangulate de ADHD.

Am auzit de Modafinil și de Concerta, armodafinil, cică ar calma sau elimina simptomele provocate de ADHD?
Este foarte pe bune, citisem un caz în care un tânăr și-a petrecut viața în casă timp de 35 de ani din cauza anxietății și depresiei și altor boli pe care le făcea, după ce, prin ultima suflare a luat medicamentația cu Concerta, l-a pus instant pe picioare, s-au deschis cerurile pentru el și și-a gasit job, culmea. Acesta fiind unul din nenumăratele review-uri pentru respectivele notropice. Eu nu vreau să ajung sau să fiu ca el, în ipostaza asta, în ciuda a ce cred ai mei. E pe viață și pe moarte și nu este o joacă, nu știu cum să-i conving pe ai mei să-mi cumpere medicamentele respective, parcă n-aș vrea să împrumut cu promisiunea că îi voi înapoia...

Dacă trebuie trăiesc toată viața cu medicamentele lângă pat știind că, dacă renunț la ele, voi renunța la toate abilitățile pe care mi le-au dat, trist, dar adevărat. ADHD -ul, cel puțin formele severe, distruge vieți, visuri și speranțe. Uneori mă întreb "De ce eu?"

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
23 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Credeți că primul traumatism puternic cât și celelalte șocuri pe care le-am mai avut la nivelul capului să fi provocat și accentuat ADHD? Cred că nu.
Există droguri pe piață care anihilează simptomele cauzate de ADHD? Nu.
Te complaci. Asta adaugă la boala ta. Și rumegi gândurile ca
un rumegător.

| InAnotherLife explică (pentru sadrian46):

Https://www.google.com/......Https?/url

Înseamnă că și dânsa rumegă foarte mult, având în mare parte simptomele pe care și ea le-a avut.

Deci și aceste review-uri sunt fake-uri și toți care comentează sunt boți: https://www.drugs.com/comments/methylphenidate/concerta.html?page=3

Foarte tare, înseamnă că de asta noi nu știm despre astea, de asta suntem la capătul lanțului trofic :))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai fost diagnosticat de ADHD si ai folosit asta ca scuza pentru orice. Dramatizezi tota chestia asta foarte mult si o mare parte din lucrurile pe care le-ai enumerat nu sunt datorate ADHD-ului.
Daca iei antidepresive/psihotice nu inseamna ca nu o sa iti mai fie frica de deadline-uri sau de faptul ca vei fi dat afara. Aia este o bariera mentala pe care ti-ai impus-o tu, o frica stupida pe care si eu o am uneori dar pe care de multe ori incerc sa o constientizez pentru a trece peste ea.
Nu incerc sa iau in deradere situatia dar nu pare ca vrei sa tratezi problema ci pare ca vrei sa iti plangi de mila si sa apelezi la calea cea mai usoara, care cel mai probabil nici nu te va ajuta sa iti pui viata la punct.

| InAnotherLife explică (pentru anonim_4396):

Mi s-a pus diagnostic de ADD C sever. Toate lucrurile tampite pe care le fac fara sa gandesc, de la cele mai stupide pana la a retine, a ma concentra, a fi atent, imi distrug viata. M-am saturat sa mai fac greseli puerile zilnic, m-am saturat de toate. Peste 50% din cei tratati cu medicament sunt normalizati complet (depinde si de noroc). Evident ca aleg sa-mi usurez viata ca sa pot sa fac ceva cu viata mea fara sa fiu concediat de 100 de ori intr-o luna. Nu este nicio bariera pe care ti-o impui, toata viata nu reuseam sa ma incadrez in timp si chiar daca terminam in timp util, mereu eram ultimul sau trimiteam dupa deadline. De fiecare data. Voi ne judecati pe noi pentru ca nu stiti cum este sa traiesti cu asa ceva oricate ai face si oricat ti-ai schimba viata, cari dupa tine (anxietate-depresie-impulsivitate-memorie scurta-concentrare varza-atentie varza-atentie la detalii nu este-atentie distributiva la fel-rezistenta la stres 0, ti se explica ceva in 1000 de feluri si daca, Doamne ajuta, intelegi la a 1001 explicatie, cred ca ala e noroc. Este un handicap al creierului ADD-ul/ADHD-ul care trebuie sesizat la psihiatrii/consilieri experti in domeniu si tinut sub control toata viata. Ma duc in toata lumea asta pentru terapie si tratament medicamentos, numai sa vad ca da roade.
"Iti plangi de mila", din moment ce nu-s in stare de nimic ar trebui sa plang de bucurie probabil? Nu-s singuru', sunt si altii ca mine, mai grav afectati, oameni care nu se ridica si nu se misca din pat, nici macar nu se pot odihni din cauza asta. Ei ce vina au? De ce sunt judecati de ceva ce nu pot controla fara ajutor? Sunt copii care il au si iau tratament, invata obligatoriu in altfel de gradinite/scoli/licee/colegii, in locuri care ofera programe adaptate pentru cei cu anumite dizabilitati, inclusiv pentru cei cu ADD/ADHD. Nu este vina ta ca te nasti astfel, este vina societatii care nu intelege chinul unei astfel de persoane, o societate in care nu se pot integra pentru ca vor fi intotdeauna marginalizati/injurati/jigniti de toti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@RxTx Delirezi! Nu este vaccinat nimeni pentru ADHD.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nenea, acele vaccinuri sunt antigripale. Iar citim printre randuri?

| MihaiSpeedster a răspuns:

Si eu am ADHD. Bine, doar componenta de neatenție. Adică ADD. Attention Deficit Disorder, dar fiindcă specialiștii s-au gândit că trebuie să mai scape de niște boli din manual, au trecut ADD-ul in aceeași grupă cu ADHD-ul. ADHD-ul include și hiperactivitate, dar eu nu o am.
Am fost diagnosticat tot ca adult, dupa ce terminasem (destul de chinuit, e adevărat) și facultate și Master.
Sunt multe tratamente posibile. Psihiatrul poate decide cel mai bine ce tratament trebuie să urmezi. Eu iau Aderall. Mă pot concentra mai bine. De ex, fără medicamente, la serviciu mă pornesc foarte greu să fac ceva, și am nevoie de pauză la fiecare 10-15 minute, nu am răbdare să încerc din nou ceva care nu îmi iese, șamd. Iau doză minimă, și ocazional alte suplimente, cum ar fi ceai de Yerba Mate sau Omega 3, și diferența e enormă.
Am cunoștințe care folosesc cu succes Aderall în doză mai mare, dar poate avea efecte secundare, insomnie, probleme cu tensiunea, etc.
Ca fapt divers, Simone Biles, marea gimnastă, are ADHD cică, ia Aderall, si au fost discuții că e o formă de dopaj, fiindcă are concentrare sporită față de concurente. Repet, vorbește cu doctorul. Poate de fapt ai anxietate exacerbată, care îți induce senzațiile de neliniște și hiperactivitate.
Hai, baftă!

| InAnotherLife explică (pentru MihaiSpeedster):

I-am spus de privire fixă și fatigabilitate, mi-a spus de ADD.

| InAnotherLife explică (pentru MihaiSpeedster):

Salut. Imi poti trimite, te rog, un mesaj cu un numar de telefon? Vreau sa stiu cateva lucruri!

Multumesc!

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru InAnotherLife):

Trimite-mi mesaj privat. Nu pot sa iti dau nr de telef.

| InAnotherLife explică (pentru MihaiSpeedster):

Sau orice altceva, Discord/Skype/IG

| InAnotherLife explică (pentru MihaiSpeedster):

Nu-ti pot trimite mesaj privat. Nu am acces la functie.

| InAnotherLife explică (pentru MihaiSpeedster):

Eu sunt diagnosticat cu ADD/ADHD-C sever, de aceea vreau sa discut cu tine. Imi este, sincer, greu de pe o zi pe alta sa ma concentrez, sa fiu atent sau sa tin minte ceva, oricat de strict si sanatos ar fi stilul de viata, incluzand miscare. Nu stiu ce altceva sa mai fac, vreau sa-mi iau un job dar am fost concediat deja de cateva ori...
Medicul meu psihiatru stie de afectiune, insa nu mi-a prescris "nimic" pentru tratarea ADHD, doar alternative : Pramistar/Midora/Convulex. Nu se risca chiar daca stie ce-ar trebui sa prescrie.
Anxietatea, depresia/tinnitus-ul si starile de frica sunt foarte puternice. A trecut aproape juma' de an de cand am incercat sa schimb tot la mine, miscarea mi-a mai scazut depresia, in rest n-am mai schimbat nimic. Ma simt inutil de pe o zi pe alta. Taica-meu, desi ma intelege, spera ca vor scadea cu timpul simptomele. N-as vrea sa ma internez la psihiatrie din cauza asta. Sunt dispus sa incerc orice si sa ma duc oriunde, inclusiv in celelalte judete.

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru InAnotherLife):

Sincer, nu stiu cu ce as putea sa te ajut. Eu am ADD in forma foarte usoara. Nu am componenta de hiperactivitate. La mine s-a manifestat in anii de scoala prin neatentia la explicatii. Ma duceam cu gandul in alte parti. Profesoarele imi spuneau ca sunt plecat cu sorcova, ca sunt pe campii, etc. Pe vremurile alea nu se stia de ADD, deci singurul tratament era bataia cand luam note proaste :). E drept ca parintii m-au ajutat enorm, mi-au pus meditatii, au facut ei lectii cu mine, samd. Am facut si facultate, si masterat, taras grapis, dar am reusit. Acum am aceleasi probleme cu dificultatea de concentrare, si singurul tratament pe care il iau este Aderall. Am inceput cu doza mica, si sper ca psihiatrii din Romania au aceeasi abordare. In afara de asta, sportul ma ajuta, dar sportul in grup, gen tenis cu prietenii, baschet, rareori fotbal. De sporturile individuale ma plictisesc repede, deci nu fac forta, alergare, decat daca tot asa, se intampla sa fie cineva cu mine. Am incercat si eu Pramistar, nu a avut nici un efect notabil. Midora si Convulex sunt tratamente pentru alte probleme, schizofrenie, epilepsie, etc. Nu ai mentionat ca ai asa ceva. Eu nu am, deci am luat strict medicamente pentru ADHD, in speta, stimulenti. Am incercat si suplimente naturiste, iar singurul care simt ca are un efect este Yerba Mate. Acest Yerba mate e o planta originara din America de Sud, din care se face ceai. Are continut ridicat de cafeina, vitamine si antioxidanti si bastinasii il consuma de mii de ani.
Acum, referitor la tine... cauta alt psihiatru. Nu stiu pe cine sa iti recomand, fiind plecat din tara de 20 de ani. Aveam o prietena in Bucuresti al carei sot avea aceeasi problema ca si tine acum cativa ani. La el era poate mai grav pentru ca avea si germofobie, se dezinfecta de 10-15 ori pe zi, si atacurile de panica erau intense si frecvente. Nu mai voia sa mearga la munca, sa plece in concedii, etc. A fost la un cabinet de psihiatrie si acum vreo 2 ani, cand am vorbit ultima data, spunea ca viata i s-a schimbat complet de la tratament, si-a recapatat viata practic. Nu stiu in ce oras sau judet esti, dar daca simti ca doctorii de acolo nu te ajuta incearca si in alta parte. Cam asta este tot ce pot sa iti spun eu, problemele mele sunt minore si pot fi comprimate intr-un mesaj, mai mult de atat chiar nu am ce spune pe tema asta.
Terapii alternative despre care am cunostinta sunt hipnoza si neurofeedback. Am cunoscut aici in SUA o rusoaica, hipnoterapeuta, care facea sedinte cu pacienti cu asemenea probleme. A plecat demult in Italia, nu mai tin legatura cu ea.
Neurofeedback e alta varianta pe care o poti incerca. Nu este un tratament propriuzis, nu se dau medicamente, nu se fac proceduri. Tot ce necesita este atasarea de pielea capului a niste antenute, niste fire, asa cum se procedeaza si la encefalograme. Acele antenute masoare undele alfa, teta, ma rog, undele emise de creier. In timp ce le masoara, pe un ecran in fata ta vezi un film. Daca nu esti concentrat, nivelul undelor emise este scazut, si cand e detectat un asemenea nivel scazut, imaginea de pe ecran se reduce la 20%. Daca te concentrezi, emisia de unde alfa (sper sa nu ma insel) face imaginea sa creasca. Initial tii imaginea marita 2-3 secunde, dar dupa cateva sedinte reusesti sa ajungi la 15-20 de secunde neintrerupte, si tot asa. Este practic o gimnastica a creierului. Ajuta creierul sa formeze neuroconexiuni noi. Cauta informatii pe google, este foarte interesant. Uite un site, unde gasesti multe informatii.

https://www.neurofeedback-bucuresti.ro/

Oameni cu accidente grave, care au ramas cu sechele, reinvata cu ajutorul neurofeedback-ului sa vorbeasca, sa mearga, sa fie functionali, practic se reinventeaza.
Sanatate multa!
Doamne Ajuta!

| InAnotherLife explică (pentru MihaiSpeedster):

Ce pot sa fac ca sa-l conving pe tata? Nu ma crede deloc iar eu nu pot face nimic fara el. Imi vine sa plang in fiecare zi pentru ca nu ma ajuta nimeni si nu sunt util cu nimic nicaieri. Imi pierd timp din viata asteptand ca "Doamne Doamne" sa faca vreo minune. De asta am ti-am cerut un contact, un skype/discord, sa discutam. Nu pot sa-mi opresc ceata de pe creier orice as face. Probabil nu-i convine sa arunce bani pe medicamente sau sa faca vizite la psihiatru. Cum poti convinge asemenea oameni? De asta cer ajutor oriunde pot...

| InAnotherLife explică (pentru MihaiSpeedster):

Urmeaza sa fac cateva vizite pe la diferiti psihiatrii de prin celelalte judete. Am citit despre neurofeedback si este folosit in America foarte mult

https://addtypetest.com

Este un test publicat de o clinica din America.

Poti, te rog, sa raspunzi la acel chestionar?
Cate tipuri de ADD ai?

| nukeyly a răspuns:

Uneori mă întreb "De ce eu?"
> pentru ca ai gresit undeva ceva pe ''traseu'' tu sau ai tai, pentru tine; din ce ai zis, nu poti analiza tot de la inceput; deci n-o sa stii unde, daca te-ar ajuta.
Vrei schimbare? ridicate si da din aripi. Tu iti faci viitorul.
Nu intere' pe NIMENI[familie/prieteni/etc] ca esti lovit in aripa.
Te ajuta real? ca vine cineva si plange cu tine? NU.
Si orice ''pastila'' iei, o sa te lege cu sarma sa stai semi-drept de salp, dar niciuna, nu o sa te toarne din fundatie de nou.

| StripperRaoul a răspuns:

Ce ii ala ADHD sa nu mor prost

| anonim_4396 a răspuns (pentru StripperRaoul):

O tulburare mentala care se manifesta prin lipsa de concetrare/neatentie, hyperactivitate, impulsivitate.

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru StripperRaoul):

Attention deficit/hyperactivity disorder

| VasileDumitrescu a răspuns:

Exista multe alternative nootropice ce iti pot rezolva problemele. Citeste mai multe pe : https://nootropiceromania.com/

| InAnotherLife explică:

Da, așa e, înseamnă că și review-urile următoare sunt invenții : https://www.drugs.com/comments/methylphenidate/concerta.html?page=2

| InAnotherLife explică:

Da, așa este, este invenția secolului 21. Urmărește până la capăt, bagă subtitrare dacă trebuie, vezi ce spune fata asta, cei din comentarii. Toți sunt proști, iar tu ești deșteptul care crede că nu există așa ceva : https://www.google.com/......https?/url