| tudorpopescu a întrebat:

Inafara de operatie cum mai putem indeparta fizioma

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

N-am auzit de chestia asta (fizioma).

| minrest a răspuns:

Vrei sa spui fimoza. Pai tu stii in ce costa operatia? Daca nu se decaloteaza corect, iti decaloteaza un pic fortat si pleci acasa. Daca e nevoie, iti baga ceva de metal in jurul glandului. Si chiar daca e nevoie de o mica incizie (sa zicem) tot e o interventie extrem de usoara. Succes.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru minrest):

De unde ai scos bazaconiile astea? fortat poate si el acasa, nu-l ajuta cu nimic iar de bagat nu-i baga nimic. Operatia consta in cel mai rau caz in indepartarea unei portiuni din preput, cea care e inelastica. Insa in principiu intai se incearca cu tratament, niste creme si exercitii de decalotare succesiva facute acasa sub apa mai fierbinte.

E o interventie extrem de usoara chirurgical dar nu e intotdeauna necesara.