| anonim_4396 a întrebat:

Ingrasa sau nu pepenele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Pepenele rosu contine un proces urias de apa, iar cantitatea de grasimi e aproape nula. Un kg de pepene ingrasa la fel de mult ca un kg de apa.

| machupicchu a răspuns:

Nu as vrea sa iti luam placerea de a citi singur(a) proprietatile acestui aliment... iti spun numai ca nu ingrasa... pofta buna! fara frica de kg. in plus...

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Poate ala galben, dar ce-i fain, e ca ala rosu e afrodisiac natural! si sanatos...

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pepenele contine foarte mult zahar, daca mananci mult, iti creste foarte mult glicemia, iti deregleaza secretia de insulina si te ingrasi.
Exista printre diabetici si persoanele cu glicemii mari legenda ca ar trebui sa faca vara "cure de pepene" fiindca e sanatos, tine de foame si e 95% apa. De obicei ajung la spital cu glicemii imense, eventual necesitand insulina.
Secretul este echilibrul in toate. Sigur ca o felie de pepene la desert este foarte sanatoasa si ingrasa mai putin ca o prajitura sau o ciocolata. Dar cura de pepene e destul de nesanatoasa si nu te va ajuta sa slabesti.