| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare adresata barbatilor!

Am 17 ani si vreau sa ma rad in zona intima!

Doar ca nu stiu sensul in care trebuie dat cu bic-ul

Va intreb pe voi pentru ca nu vreau sa dau in raspar si sa imi creasca fire de par sub piele! ( si nu am gasit nicaieri unde sa spuna exact ci doar sa dau in sensul cresterii firelor de par )

Deci partea de deasupra penisului e de sus in jos, nu?

Dar pe testicule? Tot de sus in jos?

M am mai ras de cateva ori si cred ca am dat in raspar pe testicule, dar nu am patit nimic!

Deci vreau raspunsuri de la barbati!

Funda celui mai bun raspuns!

STIU CA E O INTREBARE TAMPITA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| octav005 a răspuns:

Da in raspar. poti folosi un gel de barbierit, mai buna ca spuma. si te poti rade in raspar. in sensul opus firelor de par. ASA FAC EU.
Si pe fata tot asa in raspar. las sa se inmoaie spuma vreo 5 min. unii prieteni spun ca in raspar nu poate, ca ii ustura, dar eu asa m-am obisnuit, mi se pare ca creste mai greu asa.

| dermdoc a răspuns:

Salut,

In primul rand nu e o idee buna sa razi acea zona cu lama. Te poti foarte usor ciupi cu lama acolo si apoi sa faci o infectie care trece greu. Nici crema epilatoare nu este indicata din cauza riscului fff mare de iritatii. Iti recomand sa folosesti cu incredere o masina de tuns si sa tunzi zona cu setarea zero. Crede-ma pe cuvant cand iti spun (din experienta mea de medic dermatolog) ca barbieritul in acea zona nu duce niciodata la lucruri bune. Succes.