| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare, am 18 ani si am facut acu 3 zile o cauterizare pentru o rana pe uter, exista riscul ca dupa o luna, doua, 1 an, cand o fi sa am contact sexual sa am sangerari?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| jojo_2491 a răspuns:

La cauterizare nu se face anestezie. daca nu ai contact sexual o vreme rana se vindeca si nu vei avea nici o problema.ca sa fii sigura ca rana e vindecata, dupa o luna mergi la un control ginecologic.

3 răspunsuri:
| bobby_7474 a răspuns:

Daca,contactul s,va fi acum recent,s-ar putea sa ai singerari,insa daca, cauterizarea s-a facut corect, nu tr obligatoriu sa singerezi

| chineze13 a răspuns:

Si cand am facut cauterizarea doctorul a zis ca rana a fost foarte mare, si m-a durut.ar fi trebuit sa-mi faca anestezie? tin sa mentionez ca nu mi-a facut.

| chineze13 a răspuns:

Da,nu am voie sa am contact o luna, si trebuie sa merg peste doua saptamani la un control.dar e urat daca am inceput de la varsta asta cu cauterizari, tratamente alea alea?