| Andru_Alex_1993_r359 a întrebat:

Intrebare: In cazul in care nu am avut nici una din bolile copilariei iar nepoata mea are varicela este vreo posibilitate de a contamina boala daca evit contactul direct cu ea? Persoanele cu care ea intra in contact dar care au avut aceasta boala la un moment dat pot fi purtatori ai virusilor? Adica m-as putea contamina de la mama ei sau tatal ei chiar daca ei sunt "imuni"? Funda pentru cel mai relevant raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca tu intri in contact direct cu ea, Da, poti face varicela!
Daca intrii in contact cu familia ei, sau oricine a avut deja varicela, NU poti fii contaminat, deoarece ei sunt deja vindecati.
Atentie, virusul este contagios si pentru 3-4 saptamani!

| CuriousStuff a răspuns:

Poti sa iei boala si daca nu ai contact fizic direct cu ea, poti sa iei daca stai in aceeasi camera, virusulu "sta" in aer. Persoanele care au avut (sau nu) pot sa fie purtatori, eu asa am facut varicela la 22 de ani, un coleg de facultate a fost la pediatrie unde un copil avea varicela, a venit la facultate si in 2 zile eu am facut varicela (si el nu).

Sanatate!