| micurutza2005 a întrebat:

Intrebare(mai mult pentru.medici):as vrea sa stiu care este cauza cardiaca(banuiesc), pentru care am tensiunea arteriala normala sau spre mica uneori si pulsul tot timpul ridicat (chiar si in stare de repaus) e 100-120, uneori mai obosesc la efort minim(urcat de scari)si devin mai tahicardica la efort si usoara senzatie de sufocare.multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cauzele sunt cel mai adesea extracardiace: anemie, hipertiroidism, dezechilibre ale hormonilor suprarenalieni sau ovarieni, lipsa de exercitiu fizic si sedentarismul. E nevoie de un consult cardiologic si o serie de analize pentru a depista cauza tahicardiei. Frecventa cardiaca nu e ingrijorator de mare, dar dat fiind ca ai simptome, trebuie gasita si corectata cauza.

5 răspunsuri:
| micurutza2005 explică:

Pt. MICADOCTORITA. tensiometru e bun am mai verificat si cu altele, nu sunt supraponderala am 1. 61si 53kg, cu tiroida am avut ceva in trecut dar s-au reglat analizele, nu sunt nici anemica nici lipsa de calciu toate analizele sunt normale, in afara de cele hormonale speciale pe care nu le-am facut de ceva vreme dar erau in limite bune cand am facut ultima data cateva din ele. voiam doar sa stiu la ce ma pot astepta de la cardiolog daca poate fi ceva grav sau nu in diagnostic. mersi oricum.

| micurutza2005 explică:

Pt MICADOCTORITA. da am cazuri cu probleme in familie de inima, mama si bunica si destul de grave.si da sunt cam stresata mai ales cu scoala pe care o fac am tendinta sa fiu perfectionista si ma stresez mai mult pentru ca vreau sa invat totul si cat mai repede. poate ca sunt putin si sedentara in sensul ca nu merg la o sala de sport, dar nu consum cola decat foarte rar, cafea doar una dimineata, grasimi nu le suport niciodata nu le-am mancat nu imi plac (decat smantana la capitolul asta)am grija cat de cat cum fac mancarea si incerc sa fie cat mai sanatoasa nu fac abuzuri de nimic acum mai mult am redus din cantitati dulciuri etc si am reusit sa ajung la 53kg de la 60kg mi se parea putin plinuta la 1. 61cm inaltime cat am.am uitat sa zic ca mai de cativa ani am fost odata la cardiolog si mi-a dat aspacardin parca si inca ceva dar nu mai tin minte ce mi-a zis la diagnostic.am si tendinta sa ma sperii din aproape orice zgomot brusc sau ceva, si in acel moment simt ca mi se taie imaginea pentru fractiuni de secunde si ametesc si simt ca inima imi bate mai tare chiar sa o aud eu, desi nu e un motiv mare de sperietura poate altii nici nu reactioneaza la asa ceva dar eu ma sperii tare de ex sotul a venit incet in spatele meu si m-a intrebat ceva si eu m-am speriat atat de tare ca am crezut ca lesin desi era o gluma mi se intampla des sa patesc asa eu si eu cred ca sunt stresata asta e tot dar nu stiu ce sa fac sa scap de stres.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu consulti un cardiolog?
Pt ca ceea ce spui tu nu pare logic, poate e o eroare de masurare daca ai tensiometru elctronic.
Normal pulsul ar trebui sa fie undeva pe la 60-70b/min.
Esti cumva supraponderala? Ai vreo afectiune tiroidiana?
Si apropo cred ca nici un medic nu ar putea sa-ti spuna cauza fara un consult.
Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga Micurutza, nu ma pot gandi acum la nimic care sa semene cu ce spui tu, poate ca ti s-au reactivat problemele cu tiroida sau poate esti doar stresata.
Ai mai avut cazuri in familie de boli-cardiovasculare? Si de cat timp ai aceste simptome?
Totusi nu te speria pentru ca mai rau iti faci, nu cred sa fie ceva grav.
Cardiologul va evalua cel mai bine starea ta, el va sti ce sa te sfatuiasca, poate va trebui sa-ti schimbi stilul de viata daca esti mai sedentara, sa renunti la cafea si cola, alimente grase.
Sa ma tii la curent te rog! Multa sanatate si imi pare rau ca nu te pot ajuta mai mult

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga Micurutza, nu te pot sfatui decat sa faci o vizita cardiologului si una psihologului, care te va ajuta cu diferite tehnici sa controlezi nivelul stresului. Poate stii, stresul nu e doar negativ, poate fi si pozitiv in sensul ca te ajuta sa faci lucrurile mai bine.
La tine nu cred ca e cazul, probabil ai o slujba solicitanta sau nu esti prea fericita in viata personala...Doar psihologul te poate ajuta sa descoperi si sa tratezi cauza (daca exista).
Te rog sa ma crezi nu e o rusine sa apelezi la el, deoarece undeva am citit ca majoritatea bolilor pleaca de la psihic. Asadar odata remediata problema din punct de vedere psihic, vei vedea ca vor disparea si simptomele.
Mult succes!