| coolgirl2013 a întrebat:

Intrebare pentru fete: sall ma numesc gabriela am 12 ani....tocmai mi-a venit ciclul si as vrea sa stiu ce ar trebui sa fac si cam cat timp o sa ma tina....siiii faza este ca eu locuiesc cu tata (mama a murit ) iar mie mi-a venit azi la scoala si m-am patat putin pe blugi si tata i-a vazut dar nu vreau sa stie acest lucru desi m-a intrebat si i-am zis ca nu si care-i problema lui.va rog ajutati-ma sa trec peste asta dar sa nu isi da tatal meu seama

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| KiGtOgT a răspuns:

OK...bravo, de acum esti domnisoara si trebuie' sa ai grija. Nu trebuie sa tii ascuns de tatal tau pentru ca atunci cand vei avea o problema sau o nelamurire nu vei gasi intotdeauna raspunsul pe net sau la prieteni. Trebuie sa ii raspunzi frumos daca te mai intreaba. Nu trebuie sa faci nimic special. Trebuie sa fii foarte atenta cu igiena, sa te speli de 2 ori pe zi, sa schimbi absorbantul la 2-3 ore sau MAXIM 6 (asta in cazuri extreme), daca te doare burta poti sa pui o sticla de apa calda peste si o sa mai aline durerea, daca simti ca nu poti sa faci sport te duci la profu' sau la profa' si ii zici. Cat o sa te tina nu poate sti nimeni. Poate sa te tina intre 3 si 7-8 zile. Cam atat pot sa iti spun, daca mai vrei sa stii ceva poti sa mai intrebi sau sa te documentezi de pe net. http://www.youtube.com/watch?v=PkAfldv6IA4 poate te ajuta cu ceva.
Succes! :)

3 răspunsuri:
| thalyslly a răspuns:

Ar trebui sa ii spui, ii un lucru normal nu o anormalitate.
sa iti iei absorbante, o sa vezi de care ai nevoie dupa prima luna cand vezi cam cat iti vine.in primele luni o sa iti vina neregulat. durata depinde de la femeie la femeie. absormantele trebuie schimbate la catva ore.si igiena este foarte importanta, trebuie sa te speli mai des decat de obicei.iar pentru durere poti sa iei ibuprofen

| LovelyKitty2 a răspuns:

Pai iti iei tampoane, te schimbi de vreo 3 ori pe zi. Dureaza in jur de vreo 5 zile. Si nu faci sportul in perioada aia. Dar de ce sa nu ii spui tatalui tau?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Esti intro situatie dificila si daca nu ai vreo ruda femeie matura cu care sa discuri aceste lucruri iti sugerezi sa treci peste rusine si sa vorbesti cu tatal tau. chiar daca e barbat stie despre ce e vorba si o sa te ajute cum poate si el.