| anonim_4396 a întrebat:

Întrebare pentru fete. Tocmai ce am făcut 18 ani, iar săptămâna viitoare am programare la ginecolog. Am dureri groaznice la menstruație și mi-a fost recomandat sa merg la un consult. Problema este că nu am fost până acum și sunt și virgina. Îmi puteți spune în ce constă mai exact controlul ginecologic, având în vedere că sunt virgina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Controlul ginecologic la fetele care sunt virgine va fi prin anus, fiindca nu se va intra in vagin, ca sa simta medicul daca este ceva umflat in zona aceea.
Se mai poate face si ecografie pelviana (cu aparatul pe burta, in zona pelvisului) daca este ceva suspect sau banuieste medicul ca ai avea fibroame ori chisturi.

Ideal este sa faci dus cu 1 ora inainte sa pleci la ginecolog si sa iti speli foarte bine pasarica si anusul. Poate ai grija sa ai scaun ca sa elimini ce ai deja acolo.
Imbracat-te cu pantaloni usor de scos, fara dresuri.

Hai, fara frica ca nu doare, desii este intr-adevar jenant, dar asta este, ca nimeni nu merge la ginecolog de placere, ci doar de nevoie.
Sanatate multa!