| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare pentru fumatori!
E normal daca fumezi
sa respiri putin mai greu pentru putin timp? Fumez de aproape 2 ani si dupa o tigara respiratia mea e putin mai scurta si "mai grea".

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, țigara e tratament convențional pentru cancerul pulmonar. Fumează și nu o să faci cancer!

| gabriela19389 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa stii ca cunosc cam toate efectele nocive ale fumatului happy doar am intrebat daca este normal sa ma simt asa, nu era nevoie sa iei la misto intrebarea.

| anonim_4396 explică (pentru gabriela19389):

Miștoul e evident de ce l-am făcut. Bronhoconstricția să știi că se poate face și de la fumat. Și da, e absolut normal: "Nicotina induce o crestere a valorilor de hipertensiune arteriala pentru ca practic stimuleaza permanent sistemul nervos simpatic" - Horia Nicolae. Ar fi absurd să fie totul perfect după ce fumezi.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0735109714057969

This inflammatory response is characterized by the cough reflex, mucous secretion, and bronchoconstriction and thereby defends against inspired toxicants.
In addition to neurogenic inflammation, toxicants in cigarette smoke and diesel exhaust may also directly stimulate acid-sensitive TRP vanilloid 1 (TRPV1) or ankyrin 1 (TRPA1) receptors on lung afferent C-fibers.

Evident, un răspuns potrivit la întrebarea ta e că "respirația scurtă" poate fi de la o mulțime de lucruri, dar toate conduc la unul singur în fapt - fumatul