| Bizantino a întrebat:

Intrebare urgenta ( cu siguranta funda), Tatal meu s-a operat cu ceva ani in urma pe coloana- hernie de disc-big grin sau ceva de genu. A continuat sa ridice greutati si de aceea in urma cu o saptamana s-a operat iar la Bucuresti la institutul de neurochirurgie... NU NE-AM DAT SEAMA CA AIA NU SUNT SPECIALIZATI si nici doctorul nu a recunoscut pana dupa operatie cand i-a zis ca a facut din ce-si mai amintea din scoala. El crede ca i-a atins sau distrus un nerv fiindca isi simte picioarele apropae paralizate: le simte umflate dar nu sunt, simte ca are ace in ele si il dor foarte tare. MAI SE POATE FACE CEVA?! ajutor :-ss :d

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| alina1044 a răspuns:

Nu deoarece odata distrus un nerv nu mai poate fi reparat

| yourdarkestnightmare a răspuns:

Trebuie sa mearga urgent la un medic specialist prntru ca poate raman tintuit in scaun si re comandarea mea in cazu in care doamne fereste se intampla asa ceva sa ii dai in judecata pe cei care l-au operat nefiind specialisti in asa ceva. multa sanatate tatalui tau

| Laura a răspuns:

Nașpa. Nu prea... și maică-mea a pățit la fel acum câțiva ani.

| Adina77 a răspuns:

Daca i-a atins nervul se mai poate recupera, insa greu, cu vreo 3 luni de zile de vitamine grupul B,adica Milgamma,Neuromultivit.
Daca i l-a distrus nu se mai poate face nimic.
Insa poate nu-i situatia asa tragica, poate isi simte picioarele asa in urma interventiei, si o sa se recupereze.
Nu poate fi trimis la recuperare? Cu balneofizioterapie?

| doctoressa a răspuns:

Ar fi bine sa va adresati unui alt serviciu de neurochirurgie (de exemplu, la spitalul Bagdasar Arseni Bucuresti).
http://www.i-medic.ro/boli/hernia-de-disc

| Zenithf a răspuns:

Poate sa-si mai miste picioarele, sau macar degetele la picioare? In primul rand, va trebui sa ia niste medicamente antiinflamatoare, dicolfenac sau altceva de gen, ca se poate ca in urma interventiei sa se fi congestionat tesutul si sa apase pe nerv, apoi trebuie facute investigatii sa se vada in ce masura este nervul afectat. Preferabil ar fi poate sa mergeti la o clinica particulara, dar nu este o conditie obligatorie ca sa se faca bine.

| Bizantino explică:

Deci, toti meritati funda si de aceea nu stiu cui sa dau