| Myr3ll1994 a întrebat:

Iubita mea vrea sa ia anticonceptionale (are 16 ani), este bine de la varsta asta? daca da, la ce medic trebuie sa mearga sa ii recomande niste pastile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Ea vrea sa tu ii impui?

Oricum daca v-ati inceput viata sexuala se impun vizitile la medicul ginecolog.In urma discutilor, a consultarii si a analizelor ii va prescrie anticoceptionale
Doar medicul va stii daca are varsta potrivita!

| Alcyon a răspuns:

Iti dai seama, ca si AC, la fel ca orice medicament, poate sa aiba efecte secundare neplacute.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu! Este prea mica pentru anticonceptionale.
Acestea sunt prescrise doar de medicul ginecolog. Dar avand doar 16 ani, trebuie insotita de un parinte.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu trebuie insotita de nimeni...nu mai bateti campii, trebuie sa aiba doar buletinul la ea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Da, are buletinul si cand vede ca e minora.
Nu, ori de parinte, ori de un major/adult.
Nici un doctor(doar daca i-ai da niste bani destui de multi) nu ignora faptul ca fata este minora, plus de asta daca se intampla ceva fara voia parintilor, mai ales fiind si minora, el cade, plus de asta e slujba lui la mijloc si nu cred ca o sa-i convina.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu constituie infractiune, nici macar contraventie faptul ca nu mai esti virgina la 16 ani, deci nu acopera vreo ilegalitate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Nu, normal ca nu.
Un control ar fi binevenit si din partea unei fete de 16 ani.
Dar daca ar fi vorba despre un avort, clar nu te primeste fara acordul unuia dintre parinti.
Si oricum, nici un medic nuno sa dea anticonceptionale unei fete de 16 ani.
La 18 ani ai mei, sunt mica pentru asa ceva.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Orice medic VA DA anticonceptionale unei fete de 16 ani, pentru ca e mai rau daca ramane insarcinata decat daca ia anticonceptionale sau le ia dupa ureche. Daca fata vrea sa ia inseamna ca este hotarata sa isi inceapa sau sa isi continue viata sexuala deci are nevoie de ele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Orice medic cu capul pe umeri NU va da anticonceptionale unei tinere de 16 ani...doar in cazul in care e vorba de vreo sansa si sunt de acord parintii.
Daca tu ai cunoscut doctori de genul, care omoara copii tineri de la varsta asta, inseamna ca nu pot fi numiti doctori happy

| Blamely a răspuns:

Nu are nimic, ar trebui să meargă la un ginecolog, evident.

Răspuns utilizator avertizat
| RedDeath a răspuns:

Trebuie sa ai peste 18 ani si trebuie ca medicul dupa mai multe teste, etc, sa stabileasca ce anticonceptionale sunt bune. Si la cele peste 18 ani exista posibilitatea de a le deregla hormonal, pot creste in greutate sau Dumnezeu mai stie ce afectiuni!
Mai stati cuminti sau folositi prezervative, ca doar nu muriti acum! Mai este timp!

| Sidonia07 a răspuns:

La ginecolog, nu poti lua anticon de capul tau.

| Banari_Caterina_1992 a răspuns:

Din propria experienta pot spune ca nu sunt deloc bune deoarece de la ele am inceput sa ma ingras foarte tare.Sunt ele si bune dar au si efecte secundare.asta e.La virsta asta se foloseste abstinenta si prezervativul.Bafta.Sper ca ti-am fost de folos.

| SSadAngel a răspuns:

Nu prea este foarte bine de la varsta asta sa ia anticonceptionale, dar poate merge la un medic ginecolog sa ii explice mai multe happy