| alexrose1234 a întrebat:

La 15 ani te poti duce la ginecolog fara a fi insotit de parinte?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Gabriella24 a răspuns:

Da, poti sa te duci la ginecolog fara parinte! Si la 12 ani poti sa te duci! O zi placuta! :*

20 răspunsuri:
| mona a răspuns:

La 12 ani nici nu te intreaba cum te cheama daca nu este prezent un parinte cu tine........mai oameni buni informati- va mai bine inainte sa dati funda

| Gabriella24 a răspuns (pentru mona):

Pe deasupra ca ai o gramatica extrem de rusinoasa mai si vorbesti! Stiu ce i-am spus fetei nu trebuie sa-mi zici tu mie ca la 12 ani nici nu te intreaba cum te numesti. Pune tu o fata de 12 sa se duca la un control singura... insotita de o prietena de varsta ei. Daca se intoarce acasa fara sa fii fost consultata atunci sa vorbesti! O zi placuta!

| mona a răspuns (pentru Gabriella24):

Cati ani ai tu copila, de te pricepi sa critici asa?

| alexrose1234 explică (pentru Gabriella24):

Mersi mult pentru ajutor! :*

| Gabriella24 a răspuns (pentru mona):

In primul rad nu sunt copila am trecut de ceva timp peste aceasta etapa. Si critic pentru ca se vede ca ai trait degeaba daca tu sa zicem ca ai peste 14 ani si nu ai aflat inca, ca in aceasta tara orice control fie el ginecologic sau nu se face fara parinti atunci e grav. E optional mersul cu parintii. Si fraza cu "tu copila" oh go on cred ca... mda nici nu ma mai chinui ca e degeaba... e irelevant ce zici si total eronat. Fata deja a inteles ca se poate duce la ginecolog fara parinti! Asa ca tu mai du-te si ia o carte de gramatica si dupa poti sa vii aici sa te pui in gura cu mine! O zi placuta!

| Gabriella24 a răspuns (pentru alexrose1234):

Cu drag! Daca mai ai nevoie de ceva da-mi un mesaj! :*

| mona a răspuns (pentru Gabriella24):

Cred ca ai o problema draga, nu stiu cred ca ai putin trecut de 12 ani, felul in care critici ma face sa cred asta, in primul rand cred ca orice om mai greseste dar asta nu inseamna ca ai dreptul de a critica pe toata lumea, aici pe TPU majoritatea gresesc gramatical dar nu sunt criticati[cel putin de mine]pentru ca in comparatie cu tine, am cei 7 ani de acasa si in al 2-lea rand am si eu ceva ani[35 daca te intereseaza]familie, copil si am avut de a face si eu cu ginecologi de a lungul anilor asa ca nu mi spune tu mie ca in caz de avort sau ceva mai grav un ginecolog consulta fata neinsotita de un adult mai ales daca are 12 ani si m am convins de asta din spusele celor care au patit-o, asa ca nu mai face pe grozava si ramai la teoria ta si mai verifica ti si tu gramatica ca nu stai asa de grozav pe cat crezi si pe cat vrei s o arati

| Gabriella24 a răspuns (pentru mona):

Nu cred si nu vreau sa arat nimic. Dar acel raspuns e total eronat si anume: "La 12 ani nici nu te intreaba cum te cheama daca nu este prezent un parinte cu tine........mai oameni buni informati- va mai bine inainte sa dati funda". Am cu mult trecut peste 12 ani. Si dupa aia trebuie sa te mai intersezi depinde si orasul unde locuiesti. In orasul in care traiesc acest lucru e foarte posibil. Ba mai mult poti face un avort si fara un adult. Si in orasul in care traiesc nimeni nu se intereseaza si nu pune problema[ma refer la fetele minore] ca nu se pot duce singure la un medic fie el ginecolog sau nu. Iar asta stiu din proprii experiente. O zi placuta!

| mona a răspuns (pentru Gabriella24):

Stau in Tg -Mures si crede-ca ca nu am vorbit aiurea,acum daca in alte localitati o minora isi poate rezolva,,treaba,,neinsotita la un cabinet ginecologic atunci nu mai zic nimic decat ca ginecologii risca mult aici in caz de efecte secundare,oricum nu i treaba mea si asa cum ar fi frumos, eu zic sa ne,, impacam,, ca asa ne-ar sta mai bine, la urma urmei ne am luat in gura una cu alta pentru ceva ce nu ne priveste pe niciuna dintre noi

| Gabriella24 a răspuns (pentru mona):

Exact pana la urma fata a inteles ce are de facut. Sunt din Brasov, cand aveam 15 ani am fost singura la ginecolog. Oricum iti doresc o zi placuta! happy

| mona a răspuns (pentru Gabriella24):

Mersi la fel

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu cred.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Poţi face un consult la o doctoriţă ( pentru a evita jena ), poţi cere o trimitere de la doctoriţa de la cabinetul şcolar ( dacă aveţi ), iar la consult poţi merge şi SINGURĂ ( dar să ai buletinul la tine ), DECI fără să afle părinţii!

Nu recomand, dar e posibil...

Dacă dispui de ceva bani, RECOMAND să mergi la un cabinet privat, discreţia e mai mare şi sunt mai amabili cu tine!

DAR, dacă e nevoie de o intervenţie ( operaţie, prescriere anticoncepţionale, etc. ) ESTE nevoie de SEMNĂTURA/acordul unui părinte!

Acum depinde ce problemă ai... poate-mi dai mai multe detalii şi te ajut să găseşti o soluţie/un răspuns!

Sper că aceste explicaţii să te ajute; dacă mai ai alte nelămuriri, nu ezita să mă întrebi şi voi încerca să-ţi răspund cât mai OBIECTIV!

Dacă consideri că ai de întrebat ceva mai INTIM şi nu se poate posta pentru public, atunci poţi să-mi trimiţi mesaj PRIVAT ( din secţiunea Mesaje ) şi promit un răspuns cât mai COMPLET!

Pentru a primi răspuns la mesajul privat, verifică-ţi setările profilului - Intră în Meniu la "Editare profil" şi la rubrica "Vreau să primesc mesaje de la" SETEAZĂ : toţi membrii TPU, apoi dă-mi un mesaj privat!

| alexrose1234 explică (pentru bursuc001):

Mersi mult! Si inca o intrebare: te primeste chiar daca ar fi prima oara? Mersi in avans happy

| bursuc001 a răspuns (pentru alexrose1234):

DA, nici o problemă - DAR, să ai ( preferabil ) o TRIMITERE şi Cartea de identitate! Faci ÎNAINTE o programare, se poate face şi telefonic...

| ionutzul31 a răspuns:

"insotit"?
sper ca e greseala de scrishee hee

| lSummerl a răspuns:

Neeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

| ZiZan a răspuns:

Ai facut prostioare de la 15 ani? laughingadica in ziua de azi nici nu ma mai mira!

| Alinuta2000 a răspuns:

Sigur ca da.