| anonim_4396 a întrebat:

La 42 de ani, cat de mare e riscul de infarct, cu tensiunea 20 cu 16? tatal meu o are, ia pastile. intrebarea este cat timp ii trebuie inimii sa cedeze cu tensiunea aia? Pana dimineata ii scade. mi e tare frica sa nu faca in somn. s-a stresat azi cu niste treburi si acum a baut 9-10 pahare de vin rosu :/ (cu sifon totusi... )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Riscul este mult mai mare de accident vascular cerebral, mai ales ca se asociaza consumul unei cantitati extrem de mari de alcool. Noroc ca pacientul este tanar si probabil va rezista pana se elimina alcoolul, ceea ce va duce la scaderea tensiunii.
Trebuie, edsigur, vazut ed un cardiolog, dar mai ales trebuie ajutat sa renunte la abuzul de alcool. Dat fiind ca aeste cardiac, nu ar trebui sa consume mai mult de o jumatate de pahar de vin intr-o zi.

5 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Nu trebuie neaparat sa faca infarct, cert este ca tensiunea asta ii imblnaveste inima, rinichii si altele. De ce nu bea vin alb? Taninul din vinul rosu creste tensiunea.

| anonim_4396 explică (pentru minrest):

Bea de toate =]]]

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai din atatea sortimente, ce mare lucru daca scoate vinul rosu. Sigur, daca e sa traiasca va trebui sa renunte la abuzul de alcool, dar deocamdata macar de tanin sa scape.

| CuriousStuff a răspuns:

Nu se poate spune un risc exact, cer e ca e crescut. Daca are probleme cu tensiunea si nu are/ia tratament e o problema, daca i-a crescut doar in seara asta, chiar daca nu e bine, nu e nici chiar asa de devastator. Lasa-l sa se culce, in somn scade tensiunea si in somn nu prea se face infarct. Si pentru infarct trebuie mai mult, nu doar tensiune, mai trebuie sa fie prezenti si alti factori precum colesterol crescu, diabet zaharat, alte boli de inima, ateroscleroza... Daca nu are acesti factori de risc si tensiunea mare nu o are mereu, ci doar acum, poti sa stai linistit.
Multa sanatate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai luat-o razna.