| anonim_4396 a întrebat:

La cati ani Incepi pubertatea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| newshtrutuale a răspuns:

Acum incepe pe la 12 ani (acum cativa ani era la 14 ani)

8 răspunsuri:
| Naomitza a răspuns:

Depinde de organism.nu la toata lumea este la fel.

| alessia5158 a răspuns:

Depine in mare masura de bagajul genetic al fiecaruia si nu in ultimul rand, de buna functionare a glandelor endocrine. In orice caz, pubertatea la baieti debuteaza mai tarziu decat la fete...intervalul de debut, la baieti este cuprins intre 9 si 14 ani.

| DuDuLiKa9899 a răspuns:

Da, depinde de organismul fiecaruia unii se dezvolta mai repede ca alti, dar nu trebuie sa-ti faci probleme din cauza asta mai bine traiesteti copilaria cat o mai aiwinking

| Cretzule a răspuns:

In orice caz la tine nu a inceput laughing

| CristinaLăvMucAnonim a răspuns:

La fete 11-12 ani la baieti 14-16 ani

| IuliaAkaTrixxie a răspuns:

La baieti incep pe la 14 ani, la fete pe la 11-12 [depinde si de organism]winking

| JustMeBăi a răspuns:

Mda depinde de organism eu am inceput de la 9 cam asahappy

| mymed a răspuns:

9-13 ani la fete, 10-15 ani la baieti, dar varsta debutului pubertatii este in scadere
http://www.mymed.ro/dezvoltare-sexuala-pubertate.html
http://blog.mymed.ro/? p=3750