| anonim_4396 a întrebat:

La ce ajuta echinaceea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Este buna pentru tratarea unor boli ginecologice, ajuta la ameliorarea durerilor de dinti, la vindecarea ranilor, ajuta la calmarea pielii iritate, este un imuno-stimulator folosit la tratarea ranilor deschise, psoriazisului, ajuta la prevenirea si tratarea anumitor infectii respiratorii.

mariana
| mariana a răspuns:

Echinaceea este o planta medicinala, care ajuta la cresterea imunitatii organismului si are un bun efect profilactic, iar in cazul in care deja ne-am imbolnavit ajuta ca organismul sa se vindece mai repede. Sunt 9 specii de echinaceea. Aceasta planta mareste numarul si intensifica activitatea celulelor din sistemul imunitar, influientand pozitiv si in tratamentul impotriva celulelor tumorale, promoveaza activitatea limfocitelor T.Mai are si capacitati usor bacteriostatice, antivirale si antifungice. Ajuta si la cicatrizarea diferitelor plagi. Are rol de a reduce inflamatia in artrita si afectiuni inflamatorii ale pielii si impiedica accesul bacteriilor la celulele sanatoase.
Ajuta bolnavii de cancer care fac radioterapie sau chimioterapie. Produsele din echinaceea sunt prezentate sub forma de tincturi, tablete, ori remedii homeopate. De altfel este o planta cu o inflorescenta fumoasa, de culoare roz-mov, cu un miros placut si care poate trai ca planta perena si in tara noastra, chiar si in conditiile vitrege din punct de vedere climatic din M. Ciuc.

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Beneficiile echinaceei:

- intareste sistemul imunitar
- accelereaza vindecarea
- lupta contra bacteriilor infectiilor
- lupta impotriva infectiilor virale
- lupta impotriva infectiilor micologice
- ajuta la vindecarea arsurilor
- alina intepaturile de insecte (incluzand cele otravitoare)
- ajuta in tratarea infectiilor sinusului
- ajuta in tratarea infectiilor rinichilor
- ajuta la probleme cu vezica urinara
- reduce gripa si simptomele ei
- ajuta la vindecarea basicilor
- poate sa reduca inflamarea
- ajuta in cazuri de peritonita
- folosita ca gargara poate sa domoleasca durerile de gat.
detalii pe : http://www.armonianaturii.ro/Echinaceea.html*articleID_44-articol

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

La cresterea imunitatii organismului.

| Cryss a răspuns:

E foarte buna, eu am luat-o pentru a-mi intari sistemul imunitar si chiar am obtinut rezultate big grin. Am luat-o si pentru raceala happy.

| moonY a răspuns:

Demachiantul &cremele cu echinaceea- pentru ten uscat/sensibil

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Crește imunitatea organismului.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Echinaceea cu propolisul ajuta la intarirea organismului.