| Sombody a întrebat:

La ce doctor sa merg daca m-a muscat un caine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La medicul de familie, iar daca este noapte, la spital.

| Holiday a răspuns:

La veterinar, cu cainele.hee hee

| 1onur a răspuns:

La urgență mergi trebuie sa faci antitetanos altfel o să ai probleme grave de sănătate mușcătura de câine este periculoasă.

| eliancodrut a răspuns:

Mergi la medicul de familie sau la urgente.
@ Ionur care ma ignora: Ce antitetanus (nu antitetanos)? Cainele avea dinti din fier ruginit? Stii care-i culmea metodicii? Sa inveti pe cineva ceea ce nu stii.
La muscatura de caine se face vaccin antirabic, nu antitetanus,

| randomuser009 a răspuns (pentru eliancodrut):

Https://www.drmax.ro/articole/tetanos-cauze-manifestari-tratament culmea e ca nu ai idee ce e de fapt tetanosul, nu se face numai de la cuie, cum crede lumea, uitate cate cauze sunt,
https://www.cdc.gov/tetanus/causes/index.html uite si cdc, ca sa vezi, iti trimit de la site uri de specialitate, sa vezi ca nu are treaba numai cu fierul, si daca te uiti poate avea treaba cu saliva animalului.
https://www.canada.ca/......auses.html
https://www.mayoclinic.org/......c-20351625
cuvant cu cuvant de la mayo clinic:"Your wound is contaminated with dirt, soil, feces, rust or saliva — or you have any doubt about whether you've cleaned a wound sufficiently after such exposure. Contaminated wounds require a vaccination booster if it's been five or more years since your last tetanus shot."
Daca nu are antitetanos, ii vor trebuii ambele vaccinuri.

| eliancodrut a răspuns (pentru randomuser009):

Stii ce? Nu vinde castraveti la gradinar. Si cu asta basta. Nu stau sa dau explicatii unor nestiutori care se cred atotstiutori.

| randomuser009 a răspuns (pentru eliancodrut):

Stiai ca daca intra un cui ruginit faci tetanie, nu?
Oricum, nu de aia se transmite asa de usor(nu direct), ea(bacteria) deja e pe pielea cam tuturor(tot din cauza prafului care e in aer si se aseaja si pe pielea noastra), oamenilor si muscatura animalelor ajuta la infiltrarea lor, practic, zgarietura, la fel e si cu rugina, daca cauti un pic o sa vegi ca cuiele ruginite nu produc tetania direct, ci uleiruile si pamantul/praful de pe ele, la fel de bine se poate produce tetanie de la o aschie
https://www.mayoclinic.org/......c-20351625 acest linc scrie ca si aschia poate produce tetanos, zgarieturile in general daca sunt suficient de adanci pot fi periculoase.
Deci nici nu conta ca e muscatura, sau nu, deoarece e rana adanca are sansa la tetanos, daca nu are vaccin, deoarece impinge bacteriile de pe piele si pamantul din jur in rana(acest pamant este peste tot).
Chestia e ca obiectele ruginite depun mai usor pamant si de aia si bavteriile sunt atrase de acele locuri mai tare, dar ractic se poate face tetanos si de la cui daca nu e asa de curat, chiar daca nu e ruginit.
Noi putem face fata la o cantitate mica de bacterii, dar cand e o taietura din aia mare si intra praf in continuu, de ex o muscatura care rupe carnea, da sans la tetanos.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482484/
https://www.ecdc.europa.eu/en/tetanus/facts
ultimul link spune ca se gaseste chiar in praful de casa, fecale animale si chhiar umane(desi mai rar fecale umane si de caini si pisici, dar se intampla, aceste bacterii traiesc tractul intestinal in asa de multe specii, fara a faca nimic, dar cand ajung in fluxul sanguin, toxinele lor ne omoara.

| DontActLikeMe a răspuns:

Urgentist sau infectionist, ca sa-ti faci vaccinul antirabic