| idonthavename12 a întrebat:

La ce varsta e normal sa apara ciclul menstrual?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Menstruatia se porneste in momentul in care organele de reproducere din organismul femaii ajung la maturitate.Acest lucru se petrece de obicei la pubertate, adica la trecerea dintre copilarie la adolescenta.Depinde foarte mult si de dezvoltarea fizica insa factorul principal este activitatea hormonala.Nu se poate emite o data certa, sigura decat doar aproximata care poate fi cuprinsa in intervalul de varsta de 11-13 ani, insa de la aceasta varsta pot exista exceptii in minus sau in plus.Multa sanatate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Până la vârsta de 16 ani.

| L1feDRAIN a răspuns:

Cind organele de reproducere se dezvolta.
Dupa cum tin minte: de obicei la 10 ani incepe prima menstruatie...

| Cristinaaa57 a răspuns:

Depinde de la fata la fata...la unele le apar de la 10 ani, dar pana in 17 parca stiu ca e.

| Kettolix a răspuns:

Majoritatea fetelor la 12 ani, dar depinde cat de dezvoltata esti.