| Oana04 a întrebat:

La degetul mare de la picior am o vanataie din cauza unor pantofi. E neagra deja, sub unghie, iar câteodată ma doare. Ce as putea face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PinkPanther001 a răspuns:

Este important sa curatam si sa protejam zona de deget pana cand o noua unghie creste la loc, un proces care ar putea dura mai multe luni. Pentru a micsora sensibilitatea si a previne aparitia infectiilor, puteti sa inmuiati degetul in apa calda cu sapun, o data-de doua ori pe zi Aditional, mai puteti folosi crema cu antibiotic aplicata in mod regulat. Accidentarile pot fi evitate infasuand degetul intr-un bandaj si purtarea unor pantofi comozi.

Cand o unghie invinetita este insotita de o durere mica puteti apela la urmatoarea solutie de alinare a durerii, homemade happy. Puneti comprese cu gheata si incercati sa tineti degetul

4 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Nu mai purta pantofii aceia pana ti se vindeca degetul.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sarut mîna Oana! Pentru început nu m ai purta o perioadă acei pantofi, pînă se vindecă degetul cu probleme. Poti da pe deget cu spray de aloe vera, daca ai ca sa dezinfectezi zona, sau spirt daca nu ai vreo rană, ca te va ustura daca ai răni, Daca se innegreste unghia va cădea, dar sa speram ca nu vei ajunge in faza asta, lasă degetul liber, sa respire, nu il sufoca cu multe bandaje, seara cind vii acasa, după ce te descalti spală te bine pe picioare, sa nu ajungă mizerie si praf la deget, ca sa i grăbesti vindecarea, acum ca ai aceste probleme, evită pantofii strîmti, sau înguști la degete, sa nu faci presiune pe deget, pină te vindeci. Ce varsta ai? Scuze indiscretia, porti sau ai purtat pantofi cu toc? Multumesc. Sarut mîna.

| Armenianeek a răspuns:

Poarta sandale.

| GRatZYucA2001 a răspuns:

Buna.Am avut si eu aceasta problema in trecut.In fine, nu este vorba despre mine.Am folosit Exoderil, el penetreaza unghia si ajuta la inlaturarea ciupercii sau a ranii. Daca nu functioneaza, intreaba un farmacist sau consulta medicul