| Nume6 a întrebat:

La ecografia abdominală și pelvină se văd colonul și intestinele? Cât la sută?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Nu. Doctorul poate vedea doar daca ai gaze multe sau vreo tumora mare in intestine. Daca vrei o investigatie care sa vada bine colonul pana la cec trebuie sa faci colonoscopie, dar pentru duoden, endoscopie.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, la ecografie abdominala si pelviana se vad organele (ficat, splina, pancreas, rinichi, si ovare, trompe, uter, daca esti fata), dar nu se vad intestineke.
Procedura corecta pentru intestine este colonoscopia, unde se intra prin anus.

| Catrice a răspuns:

Și ce ai vrea sa se vadă altceva în interior?

| Donsavas a răspuns:

La abdominala da. La cea pelviana se vad gonadele.

| alina2k18 a răspuns:

Se recomanda colonoscopie pentru colon.