| Bia696 a întrebat:

La naștere prematură se face cezariană sau se naște normal? Copilul are 31 săptămâni și 1, 5kg cat va sta în incubator?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Madaxo97 a răspuns:

Asta nu știu să îți spun exact, ar trebui să se poată sa mergi și acasă dacă nu alăptezi, și să îl vizitezi pe bebe zilnic sau la câteva zile. Când am născut eu, la maternitate erau femei care aveau prematuri de 1.5 kg și au stat cu ei internate, o luna, chiar si 2 luni unele, nu își lăsau copiii, dar acele doamne alăptau, se mulgeau în biberon de fapt că ei fiind așa mici nu puteau suge la sân

6 răspunsuri:
| Madaxo97 a răspuns:

Se poate naște și natural, cezariana doar în cazul în care consideră doctorul, dacă sunt complicații și probleme, nu avem de unde să știm noi. Ai motive să te îngrijorezi că vei naște mai devreme? De ce întrebi?

| Bia696 explică (pentru Madaxo97):

Da am motive … cat timp va sta copilul în incubator și mama va trebui să stea neapărat cu el

| Madaxo97 a răspuns (pentru Bia696):

Va sta câteva săptămâni, până ar fi ajuns nașterea la termen la 40 săptămânii cel mai probabil, depinde, în funcție si de bebe și cât de bine evoluează starea lui. Ideal ar fi ca mama să stea cu el, da.

| Bia696 explică (pentru Madaxo97):

Dar poate veni și acasă dacă dorește?

| Madaxo97 a răspuns (pentru Bia696):

Asta nu știu să îți spun exact, ar trebui să se poată sa mergi și acasă dacă nu alăptezi, și să îl vizitezi pe bebe zilnic sau la câteva zile. Când am născut eu, la maternitate erau femei care aveau prematuri de 1.5 kg și au stat cu ei internate, o luna, chiar si 2 luni unele, nu își lăsau copiii, dar acele doamne alăptau, se mulgeau în biberon de fapt că ei fiind așa mici nu puteau suge la sân

| popapopica a răspuns:

Se poate naste normal.
In incubator, din cat stiu eu sta pana ajunge la greutatea normala. Si mai sunt si alte conditii pe care nu le cunosc.

| Bia696 explică (pentru popapopica):

Deci care sunt șansele să nască normal și care sunt șansele de cezariană