| nikolettta a întrebat:

La paradontoza daca deja s-au "dezvelit" dintii f mult si se clatina se mai poate face ceva?
funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Se scot dintii, se curata bine, apoi se prind la loc cu suruburi.
Incearca niste tratamente naturiste pentru intarit gingiile, tamponeaza-le cu bitter suedez de 10-15 ori pe zi, freaca-le cu bucati de lamaie. Lamaia are efect negativ asupra dintilor, le slabeste smaltul, dar daca ai de ales intre plomba si proteza alegi lamaia.
Ma tem insa ca nici tratamentele aste nu pot face mult, poate sa-ti intareasca gingiile astfel incat sa mai tina dintii pentru cateva luni/ani in plus.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din pacate nu. Trebuie pusa proteza.

| DakotaRoyse a răspuns:

Nu prea. E cam prea târziu pentru ceva care ar avea eficienţă. Parodontoza nu are tratamente. Dar consultă un medic, poate încă există vreo metodă de salvare.

| Giovanna a răspuns:

sad ouch, din pacate dintii care deja se misca trebuie scosi sad sorry dar tatal meu a fost in aceeasi situatie si a ajuns la proteza. Pentru a evita asa ceva e bine sa ne facem detartraj odata pe an sau in functie de situatie, sunt persoane care necesita de mai multe ori pe an.