| anonim_4396 a întrebat:

La prânz am mâncat carne de pui si cartofi natur apoi dupa 10 sau 20 de minute am mâncat o para. Se poate intampla ceva? VA ROG, FARA RASPUNSURI in batjocora

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Si,ai patit ceva? atunci sa-ti fie de bine!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai sa te ingrasi de la cartofi in rest ce ai vrea sa se intample?

| pietrean a răspuns:

Se recomanda de catre nutritionisti,sa nu se manance proteine(carne) cu carbohidrati(cartof, chiar cel fiert natur are cel mai mare procent).Se digera diferit.
In ceea ce privesc fructele, mancate dupa ce ai mancat mai consistent, pot produce disconfort(fermenteaza).Se recomanda, a se consuma dupa 2-3 ore.
In cazul ca mananci ce nu trebuie si crezi ca te poti ingrasa, la 2-3 ore diferenta,fa putin efort(gimnastica,alergat,sari coarda,urcat-coborat scari),pentru a arde caloriile.
Mai cauta detalii despre combinatiile de alimente(asta si pentru a fi sanatos,pentru a asimilata vitaminele, mineralele din carne, fructe, legume), pe GOOGLE tastand cuvintele ce te intereseaza:
carne+legume+fructe+combinatii+sanatoase.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu este indicat, pentru ca chesti carbohidrati, asimilarea vitaminelor...dar stai linistit ca nu patesti nimic.laughing

| Eucupersoanamea a răspuns:

De obicei nu este recomandat sa mananci fructe dupa masa, dar depinde de cum reactioneaza organismul tau, eu spre exemplu nu patesc nimic daca mananc fructe dupa masa.

| Elsior a răspuns:

Din punctul meu de vedere, nu ai de ce sa iti faci griji, dimpotriva ai mancat foarte sanatos happy
P.S. Cand pui aceasta intrebare, te referi la dieta sau la o problema medicala?