| anonim_4396 a întrebat:

La trei luni pot sa-i dau suc de fructe si supa de zarzavat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Nu ai precizat daca alaptezi. Daca da, se recomanda inceperea diversificarii alimentatiei de abia la 6 luni, considerandu-se ca laptele matern asigura sugarului pana la 6 luni toate valorile nutritive necesare. Daca ii dai lapte praf, diversificarea o incepi de la 4 luni si jumatate, nu mai devreme.In privinta diversificarii, ar trebui sa tii o legatura stransa cu pediatrul copilului, el stie cand si ce sa ii introduci in alimentatie copilului. Dandu-i alimente nepotrivite varstei, il predispui mai tarziu, la alergii.

| tyana a răspuns:

Da, din luna a treia poti sa ii dai suc de fructe si supa de zarzavat. E chiar indicat.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Poti, incepi cu 2-3 lingurite de suc e bine de portocale, daca nu ii place nu insista, a doua zi poti incerca din nou.La fel cu supa de zarzavat, la inceput trebuie sa fie strecurata dupa ce se obisnuieste poti sa ii dai cu zarzavatul pasat.

| unicka a răspuns:

De la 4 luni i-am dat fetitei mele suc de portocale si supa de zarzavat si nu a avut nimic, e mare, frumoasa si are 10 ani, nu i se intampla nimic doar sa nu-i dai mult, pentru inceput!

| SunShine_3102 a răspuns:

E un act de barbarie ceea ce vrei sa faci tu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sigur ca da, fratelui meu mama i-a dat jumatate de sarma la 4 luni, asa ca la 3 luni da-i linistita zarzavat si suc de fructe, merge si cu putina pulpa, progresiv desigur incepeti cu 10 ml.

| byanka14 a răspuns:

Nuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu, ne e indicat...depinde de metabolism, i se poate imbolnavi stomacelul!