| Mariushgv a întrebat:

La un dispensar poate sa fie si un medic primar adica fara o specializare? Daca da, poate sa faca intr-un fel dosare cu oameni inscrisi la el? Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Medicul primare are automat o specializare, nu exista fara. Se ocupa de pacienti la fel ca specialistul. doar ca are un salariu si statut mai mare, automat si o pregatire mai importanta

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Medic primar este gradul medical cel mai inalt si acesta poate fi obtinut doar de medicii specialisti, care au un stagiu de cel putin 5 ani si reusesc la examenul de primariat.
Fata de aceasta nu exista medic primar care sa nu fi fost specialist.

| Bizon95 a răspuns:

La un dispensar "specializarea" se numeste MEDICINA GENERALA, fara sa ai atestat in specializarea respectiva, NU AI VOIE SA PROFESEZI... PUNCT