| Mayy a întrebat:

La varsta de aproximativ 20 de ani cosurile care mai apar sunt din cauza dezechilibrelor hormonale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| IMC90 a răspuns:

Acneea nu este rezultatul unei dezechilibrari hormonale...
Intr-adevar, cu cat hormonii sunt mai activi (nu dezechilibrati, ca n-au baut nimic rolling on the floor ) cu atat riscurile de a face acnee cresc.
Acneea se formeaza pe fondul unei hipersensibilitati a glandelor sebacee la androgen si a hiperkeratozei in folicul. Acesti 2 factori blocheaza foliculul sebaceu, iar inflamatia este de fapt raspunsul organismului la Propionibacterium acnes, care sa regaseste din prisosinta aici intrucat se formeaza un mediu propice inmultirii.

1 răspuns:
| EvangelineLovin a răspuns:

Pot sa fie si hormonii, sau stresul, alimentatia, igiena. O gramada de cauze pentru niste cosuri idioate! of...