| PiTssY a întrebat:

Legat de apendicita... Ce simti?big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Pai te doare piciorul drept, te simti cam rau, ai temperatura. dar nu trebuie sa te ingrijorezi happyO sa treaca si atunci cand te operezi de apendicita nu o sa te doara big grin

9 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

De obicei se manifesta pe fondul unei suferinte digestive initiale, catalogata ca "indigestie" sau "gastrita", apare brusc durerea (care poate aparea doar la atingere, sau continu). Intial durerea apare in zona periombilicala (in jurul buricului) sau in epigastru (zona de deasupra buricului pana la stern), apoi se muta in partea dreapta in treimea inferioara a burtii. Durerea este de obicei violenta.
Pe langa durere alte simptome pot fi(nu sunt obligatorii):
-varsaturile: apar precoce. Mai frecvent la copii
-temperatura: 37, 5-38 grade celsius
-puls crescut (90-100/min)
-tulburari de tranzit: constipatie urmata de diaree, sau direct diaree
-abdomen contractat (aparare musculara).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu simt o intepatura atunci cand nu sunt in forma si alerg mult fara sa ma odihnesc.

| leonet09 a răspuns:

Un mare Auuuu deasupra piciorului drept...

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cel mai adesea dureea debuteaza in jurul buricului sau in capul pieptului, dar iradiaza in dreapta jos. Daca te apesi in dreapta burtii, iti dai seama ca te doare mai mult acolo. In plus, nu ai pofta de mancare, ai greturi, posibil varsaturi si febra. Toate astea se agraveaza progresiv incateva ore, maxim o zi.
Tudor, ce simti tu nu e un semn de apendicita. Cel mult e o durere data de un apendice prost situat, dar sanatos. Fiindca apendicita acuta e ireversibila si evolueaza in 1-4 zile de la debutul simptomelor spre peritonita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea mai des intalnita este durerea care este insuportabila si te face sa mergi la doctor.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Durere in partea dreapta ce radiaza in jos spre picior, senzatie de voma, durere de cap, febra...

| BabyPink a răspuns:

Eu am fost operata de apendicita, si tot asa aveam: dureri de burta ingrozitoare, puls crescut, tulburari de tranzit, abdomen contractat.
Dar chiar si dupa ce m-am operat inca ma mai doare apendicita cand alerg thinking
Oricum operatia este floare la urechewinking

| miampierdutvara a răspuns:

Depinde de fiecare om in parte, eu am fost operat de apendicita acum o saptamana, aveam dureri "pulsante" in zona de sus a pieptului si dureri in partea dreapta-jos a stomacului

| billa a răspuns:

Draga mea pitssy lasa-ma pe mine sa ti-o bag o data ca sa il scot eu pe ninja din tine si o sa te simti ok pe urma PROMIT am niste bile pe P...