| anonim_4396 a întrebat:

Lenea e o boala psihica? ce este de fapt lenea? e mostenita genetic? sau care e cauza lenei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred că este o "consecință" a tristeții și depresiei în general. Așadar, trebuie rezolvată cauza. E păcat să fi leneș... păcat în toate sensurile, întrucât nici nu ne putem imagina cât potențial are omul de a face lucruri frumoase, lucrând împreună cu Dumnezeu. Păcat...că viața-i scurtă pe pământ, noi ne ducem repede. Și în urmă ce rămâne?

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Lenea e o boala psihica?
Nu.
ce este de fapt lenea?
e mostenita genetic? Nu.
sau care e cauza lenei?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Lelea inseamna lipsa dispozitie necesare pentru a face un anumit lucru. Nu este o boala, este un moment.

| Celcestietot a răspuns:

Citisem mai demult că este cauzată de inflamația creierului, nu de vreun demon sau ceva de genul, să nu băgăm religia chiar în tot :-)). Ce păcat este să fii leneș când tu ești neputincios în fața sorții (?), să fim serioși laughing laughing laughing!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Munca a facut victime, da lenea nu. Lenea = odihna.

| Dana2103 a răspuns:

Da,lenea cronica este o boala psihica.

| scrigroup a răspuns:

Lenea nu e o boala e o stare.
Poate sa ti-o dea o bala, dar nu neaparat.

Dicționarul limbii romîne literare contemporane dă următoarea definitie pentru LÉNE:
LÉNE substantiv feminin Lipsă a dorinței (și a voinței) de a munci, stare de inactivitate, lîncezeală; trîndăvie.
https://www.qdictionar.com/definitie-dex/lene.php

Daca vrei una buna:
"Lenea este mama tuturor viciilor, dar fiind o mama, trebuie respectata. (Robert Frost)"
https://www.scritub.com/......212324.php