| 4evergentleman a întrebat:

Lenea e o boala psihica? Lenea cronica? Se mai poate scăpa de așa ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
26 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Lenea poate fi un efect al unor boli psihice sau fizice.

| 4evergentleman explică (pentru doctorandus):

Așa ziceam și eu că e de la depresie, scap de depresie măcar 80% scap și de lene, și de depresie știu cu ce tratament sa scap dar sunt curios daca o sa mai mă ajute poște a fost o coincidență când m-am ajutat în prima fază cert e că am combinat și cu bilobil intens antidepresiv și xanax și nu am mai avut depresie pana sa nu mă supere o ruda. Oricum depresia mea sunt conștient că nu mai poate fi vindecata, sunt slabe pastilele astea clasice ce le da psihiatrii, e prea complexă nici cu psiholog nu o poți vindeca, nici cum, m-aș droga zi de zi nu mai să nu o mai simt! Cred că cocaină ar ajuta pe depresie nu? Sau ciuperci halucinogene? laughing

| gabicoo a răspuns:

Nu! E scrisă în codul genetic al românului!

| 4evergentleman explică (pentru gabicoo):

La mine e exagerată, fac degeaba umbră pământului mi și rusine de mine dar ce sa fac daca nu scap de anxietate și depresie, sa mă vadă lumea ce aburit sunt și agitat?laughing Sa ii bag și pe ei in depresie? Nici nu am noroc sa mă omoare cineva sausa fac un infarct nici tupeu nu am să mă sinucid dar nu înțeleg de ce nu am curaj că viața mea de mult s-a terminat

| anonim_4396 a răspuns (pentru 4evergentleman):

Ai grijă ce-ți dorești! De fiecare dată când te mai gândești la sinucidere, promite-i lui Dumnezeu că nu vei face nimic.

| 4evergentleman explică (pentru anonim_4396):

Nu știu dar eu nu vad sinuciderea așa de tragic, dupa ce nu o sa mai ai părinți o sa fi la asentiment cu mime și nici neam, prieteni nimic, parca sunt masochist că nu îmi pun capăt nu știu cum pot lupta cu așa ceva, gândește te că lupt cu depresia de 17 ani și mulți ani din aceștia i-am pierdut anapoda, degeaba că m-am izolat, eu anii aia nu ii mai pot recupera și inca depresia face ravagii în viață mea vad că nu mai îmi revin nu mai mă interesează prieteniile, parca o iubita mi-aș face dar nu vezi că fetele astea zici că sunt toate la fel, una diferită nu vezi cu caracter numai drogate și drogați a luat-o lumea razna

| anonim_4396 a răspuns (pentru 4evergentleman):

Sunt grupuri pe Facebook cu persoane cu anxietate/depresie. Poate ei te vor înțelege mai bine.

| 4evergentleman explică (pentru anonim_4396):

Trebuie sa scap eu și de așa ceva, știu ce mă ajută pe depresie, pe anxietate încă nu am aflat dar nu e totul pierdut

| blackann a răspuns:

Nu e boala si se poate scapa evident, trebuie doar sa te impingi de la spate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ție îți trebuie o femeie.

| 4evergentleman explică (pentru anonim_4396):

Știu dar numai la grase trag laughing

| MrNuggets a răspuns (pentru 4evergentleman):

La mine trag graselelaughing

| 4evergentleman explică (pentru MrNuggets):

De la glanda sunt grase laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este unul dintre simptomele depresiei. Se mai cheamă și apatie.

| Lrs2015 a răspuns:

Eu am probleme cu depresia de vreo 6 ani si pot zice ca depresia te face sa fii lenes

| 4evergentleman explică (pentru Lrs2015):

Cati ani ai? Nu iei tratament? Nu sa ameliorat? Nu ai și anxietate? Cum o gestionezi? Am văzut că ești bine cat iei tratament apoi ești din nou la fel

| Lrs2015 a răspuns (pentru 4evergentleman):

laughing la ce efecte secundare are tratamentul ma indoiesc ca esti bine

| 4evergentleman explică (pentru Lrs2015):

Depinde,nu toate au, cu unele poți fi ok, xanax-ul e periculos și benzodiazepinele și antipsihoticele astea au efecte secundare ce te fac sa pari aerian laughing
Dar sunt tratamente care se pliază bine pe organism și fac mult bine, antidepresivele nu sunt periculoase! Xanax-ul este cel mai periculos chiar daca e cel mai bun anxiolitic din lume te baga in pământ

| Mihhhhhhhh a răspuns:

Nu. Lenea e ca ți s-a oferit pe tava tot ce ai vrut și acum n ai nicio tragere de inima sa faci singur pentru ca tu consideri ca încă ți se cuvinte sa Primești totul pe tava. Mai ales dacă ești băiat, e grav. Lasă lenea și mergi la treaba ca viața e grele

| 4evergentleman explică (pentru Mihhhhhhhh):

E mai rău că sunt bărbat, am 32 de ani! Nu mai am părinți și ajutat financiar nu o sa mai fiu și tot nu mă trezesc la realitate, dar eu mă confrunt cu probleme psihice gen depresie și anxietate destul de avansate sunt in pragul sinuciderii, nici nu știu cum să o scot la capat mă termina anxietatea socială nu știu ce joburi sa aleg. Da, mi sa oferit întreaga viață și acum mi incredibil de greu

| 4evergentleman explică (pentru Mihhhhhhhh):

Și la fete și femei e grav dar cu OF și videochat se descurca multe

| nevermind1234 a răspuns:

Nu este o boală. E lipsă de motivație.

| 4evergentleman explică (pentru nevermind1234):

Inseamna că de la depresie am problema asta că am sesizat uneori că îmi place mult sa fac treabă în casă sau și la lucru când eram mai ok psihic uneori ca un robot, de la cel mai bleg om deveneam un robot așa lucram. Cert este că am fost educat și prost sa primesc totul de-a gata si acum mi incredibil de greu când nu mai am părinți și trebuie să mă descurc singur, nu cred că e munca de mine

| MrNuggets a răspuns:

Nu
Da

| 4evergentleman explică (pentru BuxyAmstaff):

Asta e problema că eu mă lupt de 17 ani cu depresia și nu știu dacă de la depresie sunt așa sau de la educație, eu cred că de la ambele. Cert este că nu îmi place munca dar nici sa fur sau fac combinatii că alții care muncesc se dau sfinți, mari creștini dar în taină fac numai chestii de condamnat dar sunt șmecheri și știu să mascheze orice faptă! Dar da, eu mă simt un lenes și nu știu dacă e de la deficitul mare de serotonina și dopamina cauzat de depresie.