| anonim_4396 a întrebat:

Loviturile la lobul occipital sau la cerebel, cauzeaza de regula balbaitul persoanei in cauza? Sau, de regula loviturile in aceste zone nu pot avea astfel de efecte?

Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| andre999 a răspuns:

Balbaiala are de obicei cauze ereditare si apare in copilarie si se poate mentine toata viata. O lovitura in zona lobului occipital ar puta provoca deficiente de vorbire tinand cont ca centrii vorbiri se afla in lobul parietal la jonctiunea cu cel occipital. Cel mai bine ar fi consultarea unui neurolog iar daca problema nu este in fizic atunci ar putea fii in psihic in planul emotivo-sentimental.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

N-au nici o legatura. Nici un centru al vorbirii sau coordonarii vorbirii nu se afla la acest nivel.