| Florazul15 a întrebat:

M-a mușcat ceva de picior și mă mănâncă foarte tare,s-a făcut un dul si este roșu în jurul lui. Mi-am dat cu cremă care are antibiotic, este cazul să mă duc la spital?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| Giulia911 a răspuns:

Du te măcar la o farmacista și arătai

| Florazul15 explică (pentru Giulia911):

M-am dus, mi-a a dat un gel pentru mușcături de insecte

| Giulia911 a răspuns (pentru Florazul15):

Sa fi sănătos! happy

| Florazul15 explică (pentru Giulia911):

Mulțumesc

| Cipi1212 a răspuns:

Ar trebui să te vadă un dermatolog.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Da. Este erytema migrans. De la o căpuşă. Trebuie să primeşti penicilină 10 zile şi să le iei pe toate.

| Florazul15 explică (pentru StudentLaMedicina):

De unde știi că este căpușă? Nu poate fi mușcătura de țânțar sau păianjen? Eu știam că dacă te mușcă căpușa rămâne înfiptă în piele

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru Florazul15):

Dacă spui că e un cerc roşu în jur este tipic erytema migrans. caută pe internet să vezi cum arată să compari cu ce ai tu.

| Florazul15 explică (pentru StudentLaMedicina):

Se face că un cerc roșu atunci când mă scarpin, dacă las liniștită zona se vede doar un dul

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru Florazul15):

Arată ca în pozele de pe google sau nu? cu un punct si un cerc în jur? atunci e căpuşă. E foarte tipic.

| Florazul15 explică (pentru StudentLaMedicina):

Nu arată ca in poze, nu este un punct și un cerc în jur, este un dul rozaliu dar nu se vede niciun punct

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru Florazul15):

Dacă eşti convins că este un țânțar atunci nu merge la spital că nu ai de ce.

| Florazul15 explică (pentru StudentLaMedicina):

Nu sunt convinsă, aș putea să merg la medicul de familie mai bine decât la spital?

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru Florazul15):

Da, clar, nu mergi la urgență cu o pişcătură. La medicul de familie şi îți da tratament la nevoie.

| Florazul15 explică (pentru StudentLaMedicina):

Am înțeles. Mâine o să mă duc la medicul de familie să îi arăt mușcătura, mulțumesc

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru Florazul15):

Să îmi spui şi mie cum a fost! Să nu mă uiți!

| Florazul15 explică (pentru StudentLaMedicina):

Sigur. Sper să fie totul bine

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru Florazul15):

Eu mulțumesc! O să fie! Chiar dacă e de căpuşă, se rezolvă