| Nineta a întrebat:

M-a zgariat o pisica pe strada, nu stiu daca e a cuiva sau daca e maidaneza. M-a zgariat ceva mai profund de mi-a dat si sangele. E cazul sa merg la spital sa mi se faca antirabicul? Voi ce spuneti? In cat timp trebuie facut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| ancaval a răspuns:

Trebuia să te speli cu apă și săpun, primul pas.
Nu știu cât de profundă e zgârietura, dar dacă tu consideri că a fost ceva mai grav, mergi și la medicul de familie.